Menu

Droga do LYKKE

Blog o życiu na emigracji i podróżach.

Wodne safari w iSimangaliso Wetland Park

madamebonheur

Po opuszczeniu Kapsztadu skierowaliśmy się w stronę iSimangaliso Wetland Park. Jest to chroniony obszar, na którym znajdują się mokradła i lasy bagienne. Mieszka tu około 800 hipopotamów, 1200 krokodyli i wiele różnych ptaków. Statki, którymi się podróżuje mają duże tarasy widokowe i są zaprojektowane tak, aby wpływać na środowisko w jak najmniejszym stopniu.

 iSimangaliso_Wetland_Park_Afryka_Poudniowa_13

Podczas dwugodzinnego rejsu udało nam się wypatrzeć trzy rodziny hipopotamów. Większość osobników odpoczywała w wodzie, a pozostałe spały lub skubały trawę na lądzie.

iSimangaliso_Wetland_Park_Afryka_Poudniowa_21

iSimangaliso_Wetland_Park_Afryka_Poudniowa_31
iSimangaliso_Wetland_Park_Afryka_Poudniowa_6
Samce hipopotamów tworzą haremy składające się z kilku samic i bronią swojego wodnego terytorium przed innymi osobnikami. Trudno jest ocenić wielkość i wagę osobników żyjących na wolności, ale szacuje się, że mogą osiągać około 1,5 metra wysokości i 1500 kg wagi.

iSimangaliso_Wetland_Park_Afryka_Poudniowa_22
iSimangaliso_Wetland_Park_Afryka_Poudniowa_4
iSimangaliso_Wetland_Park_Afryka_Poudniowa_51
iSimangaliso_Wetland_Park_Afryka_Poudniowa_111
Zwierzęta te są najbardziej aktywne o zmierzchu i nocą. W poszukiwaniu jedzenia mogą oddalić się nawet na odległość 30 km od legowiska.

iSimangaliso_Wetland_Park_Afryka_Poudniowa_12
iSimangaliso_Wetland_Park_Afryka_Poudniowa_41
Dorosłe hipopotamy nie są zbyt dobrymi pływakami. Przebywając w wodzie stoją na płyciznach, a przemieszczają się w podskokach, odpychając się nogami od dna. Na lądzie poruszają się za to bardzo sprawnie. Mogą biegać z prędkością 32 km na godzinę i staranować wszystko, co znajdą na swojej drodze. Są przy tym bardzo niebezpieczne i agresywne.

xiSimangaliso_Wetland_Park_Afryka_Poudniowa_9

Po dłuższym czasie udało nam się wypatrzeć również kilka krokodyli. Nie było to łatwe, bo w wodzie znikają bardzo szybko, a na lądzie dobrze dopasowują się do otoczenia. Drapieżniki te mogą osiągać do 8 metrów długości i 1000 kg wagi. W przeciwieństwie do hipopotamów są doskonałymi pływakami i mogą wstrzymywać oddech nawet na 45-60 minut. Na ogół żywią się rybami, ale mogą też polować na duże ssaki, które zbliżają się do wodopoju. Zdaniem badaczy, krokodyle bardziej przypominają pod względem anatomicznym dinozaury niż współczesne zwierzęta. Ich bliscy krewniacy zamieszkiwali okolice Afryki już 150 milionów lat temu.

iSimangaliso_Wetland_Park_Afryka_Poudniowa_131
iSimangaliso_Wetland_Park_Afryka_Poudniowa_10

Innymi zwierzętami, które spotkaliśmy na terenie parku narodowego iSimangaliso były Bielik afrykański, Marabut (bocian afrykański) i małpki z gatunku kotawców sawannowych.

iSimangaliso_Park_Afryka_Poudniowa
iSimangaliso_Wetland_Park_Afryka_Poudniowa_52
iSimangaliso_Wetland_Park_Afryka_Poudniowa_14
Na safari tego typu warto zabrać nakrycie głowy, kurtkę wiatrówkę, lornetkę i jak zawsze, aparat z dobrym obiektywem.

Komentarze (2)

Dodaj komentarz
  • Gość: [popaprana] *.18-1.cable.virginm.net

    Niesamowite, już czuję jak mi się kolana trzesą na widok krokodyli i hipopotamów.

  • bookendorfina

    Chętnie bym odwiedziła takie safari, okazja do bliższego przyjrzenia się zwierzętom. :)

© Droga do LYKKE
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci