Menu

Droga do LYKKE

Blog o życiu na emigracji i podróżach.

Safari w Hluhluwe Imfolozi Park

madamebonheur

Hluhluwe Imfolozi Park to to jeden z najstarszych rezerwatów przyrody w Afryce. Zajmuje on powierzchnię 96 000 ha, czyli 960 km2. Okoliczne wzgórza, doliny i lasy są domem dla 86 gatunków zwierząt i 340 gatunków ptaków. Żyjące tu zwierzęta są wolne, a działania człowieka ograniczają się jedynie do pomocy weterynaryjnej, ochrony przed kłusownikami i kontroli populacji.

hluhluwe_park_afryka_poudniowa_16
hluhluwe_park_afryka_poudniowa_17
hluhluwe_park_afryka_poudniowa_26
hluhluwe_park_afryka_poudniowa_25

W Hluhluwe można spotkać całą Wielką Piątkę Afryki (The Big Five of Africa), czyli lwy, słonie, nosorożce, lamparty i bawoły. Jest to grupa niebezpiecznych i walecznych zwierząt, które najtrudniej upolować. Zalicza się do nich nosorożca czarnego, który jest mniejszy, ale znacznie bardziej agresywny od swojego kuzyna, nosorożca białego. Osiąga on do 180 cm wysokości i 1400 kg wagi. Na co dzień preferuje obszary zalesione, przez co również trudniej go znaleźć. Niektórzy wierzą, że sproszkowany róg nosorożca to silny afrodyzjak, przez co zwierzęta te były ścigane niemal do wyginięcia przez różnych odkrywców, osadników i myśliwych. Dzięki stanowczym działaniom administracji prowincji Natal, nosorożce otrzymały w RPA bezwzględną ochronę. Obecnie park posiada około 2000 nosorożców czarnych oraz 16 500 nosorożców białych, i jest to największa populacja tych zwierząt na świecie. Co więcej, gdy w Czadzie uznano oba te gatunki za wymarłe, rządy obu państw podpisały porozumienie, na mocy którego przeniesiono z RPA część osobników w celu ponownego wprowadzenia tego gatunku w Czadzie. Podczas safari udało nam się kilka razy wypatrzeć nosorożca białego. Niestety, zawsze w oddali. Osobniki te mają do 180 cm wysokości i 3600 kg wagi. Preferują przede wszystkim otwarte obszary zielone.

hluhluwe_park_afryka_poudniowa_41
hluhluwe_park_afryka_poudniowa_40

Następnie udało nam się dostrzec lwicę z trzema młodymi, a potem także żyrafy, zebry, guźce, jednego krokodyla i różnego rodzaju antylopy.

hluhluwe_park_afryka_poudniowa_9
hluhluwe_park_afryka_poudniowa_81
hluhluwe_park_afryka_poudniowa_7
hluhluwe_park_afryka_poudniowa_2
hluhluwe_park_afryka_poudniowa_5
hluhluwe_park_afryka_poudniowa_33
hluhluwe_park_afryka_poudniowa_32

hluhluwe_park_afryka_poudniowa_30
hluhluwe_park_afryka_poudniowa_39
hluhluwe_park_afryka_poudniowa_23

Największym wydarzeniem dnia było jednak spotkanie stada słoni, które przeszło przez drogę kilka metrów przed nami.

Hluhluwe_Imfolozi_Park_RPA_1
Hluhluwe_Imfolozi_Park_RPA_2

Raz natrafiliśmy też na stado bawołów, które skubało trawę i wolno przeprawiało się na drugą stronę ulicy. Na jakiś czas uniemożliwiło nam to dalszy przejazd, ale oczywiście nie mieliśmy nic przeciwko takiemu przystankowi.

hluhluwe_park_afryka_poudniowa_10
hluhluwe_park_afryka_poudniowa_12
hluhluwe_park_afryka_poudniowa_11

Bawoły są bardzo silne i agresywne, dlatego nigdy nie udało się ich udomowić. Samce, które wyczują zagrożenie głośno parskają i alarmują całe stado. Następnie cała grupa formuje barierę, aby chronić najmłodsze i najsłabsze osobniki. Dorosłe bawoły cierpią na chroniczną krótkowzroczność, ale mają doskonały węch i słuch. Największe osiągają do 170 cm wysokości i 800 kg wagi. Szacuje się, że w RPA żyje od 30 do 60 000 osobników. Czyni je to najliczniejszymi zwierzętami pośród Wielkiej Piątki.

hluhluwe_park_afryka_poudniowa_13
Na zdjęciach poniżej widać antylopy z gatunku niala. Młode samce mają podobne ubarwienie jak dorosłe samice.

hluhluwe_park_afryka_poudniowa_20
hluhluwe_park_afryka_poudniowa_24
Na safari samochodowe można pojechać samodzielnie (self drive safari) albo wybrać zorganizowaną wycieczkę ze strażnikiem (fully guided safari). W tym drugim przypadku, ranger będzie kierował jeepem z otwartym dachem, wypatrywał zwierzęta i opowiadał o nich. Niekiedy istnieje też możliwość zorganizowania takiej wyprawy nocą (night drive safari) albo pieszo z przewodnikiem (walking safari). Warto też rozważyć wodne safari (boat safari) i przyjrzeć się z bliska wolnożyjącym hipopotamom i krokodylom. My zaczęliśmy wyprawę o 7 rano i spędziliśmy w Hluhluwe 4 godziny (half day safari). Jednak im więcej czasu planuje się spędzić na miejscu,  tym większe szanse na zobaczenie ciekawych rzeczy. Byliśmy zachwyceni, mogąc wypatrywać i oglądać WOLNE zwierzęta w naturalnym środowisku. Warto jednak wziąć pod uwagę,  że nie zawsze będą one przechodziły tuż obok nas. Czasem mogą znajdować się bardzo daleko,  a w najgorszym razie mogą nawet nie pojawić się wcale. Czasem trzeba będzie też walczyć o możliwość zrobienia zdjęcia z podekscytowanymi współpasażerami. Wrażenia są jednak bezcenne. 

hluhluwe_park_afryka_poudniowa_44

Komentarze (4)

Dodaj komentarz
 • Gość: [Anna] *.unknown.vectranet.pl

  Na pewno oglądanie dzikich zwierząt na wolności to inna bajka.

 • Gość: [Magda Ostrowska] *.dynamic.chello.pl

  O wow fantastyczna fotorelacja :)

 • Gość: [Zołza z kitką] *.play-internet.pl

  To musiało być cudowne doświadczenie - zazdroszczę w pozytywny sposób! :)

 • kpdwiejak

  niezłe fotki, pozdrawiam ;)

© Droga do LYKKE
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci