Menu

Droga do LYKKE

Blog o życiu na emigracji i podróżach.

Boulders Beach, Seal Island i Przylądek Dobrej Nadziei

madamebonheur

W okolicach Kapsztadu można znaleźć co najmniej tyle samo atrakcji co w samym mieście. Na jego przedmieściach znajduje się spektakularna trasa widokowa o nazwie Chapman’s Peak Drive, która została poprowadzona wzdłuż niemal całkowicie pionowej góry. Łączy ona zatokę Hout Bay z wybrzeżem Noordhoek. Okolice te są znane z wyjątkowo pięknych widoków oraz dużej i piaszczystej plaży. Jednym z najładniejszych przybrzeżnych zakątków jest plaża na Clifton Bay.

_Noordhoek_Haut_Bay_Kapsztad_1
Chapmans_Peak_Drive_Kapsztad_1

Chapmans_Peak_Drive_Kapsztad_2

Chapmans_Peak_Drive_Kapsztad_3
_Noordhoek_Haut_Bay_Kapsztad_2

_Noordhoek_Haut_Bay_Kapsztad_3
Nieco dalej znajduje się malownicza miejscowość Simon’s Town, a w niej plaża Boulders Beach, która jest schronieniem dla dużej kolonii pingwinów afrykańskich. Te śmieszne i urocze stworzenia poruszają się na lądzie dość niezgrabnie, ale są doskonałymi pływakami. Nie należy ich też lekceważyć, bo podobno mogą ugryźć w palec aż do kości!

Simons_Town_Kapsztad_1
Simons_Town_Kapsztad_4
Simons_Town_Kapsztad_2
Simons_Town_Kapsztad_3
plaa_Boulders_pingwiny_afrykaskie_kapsztad_6
plaa_Boulders_pingwiny_afrykaskie_kapsztad_1
plaa_Boulders_pingwiny_afrykaskie_kapsztad_41
plaa_Boulders_pingwiny_afrykaskie_kapsztad_1a_3
plaa_Boulders_pingwiny_afrykaskie_kapsztad_31
plaa_Boulders_pingwiny_afrykaskie_kapsztad_21
plaa_Boulders_pingwiny_afrykaskie_kapsztad_1a_21
plaa_Boulders_pingwiny_afrykaskie_kapsztad_1a_1
plaa_Boulders_pingwiny_afrykaskie_kapsztad_111

Plaża pingwinów leży nad zatoką o nazwie False Bay. Dawniej żeglarze często mylili ją z Zatoką Stołową (Table Bay), dlatego obecnie jest nazywana "fałszywą zatoką". Zwierzęta można oglądać zarówno z większej jak i mniejszej odległości, spacerując po drewnianych kładkach. Większość z nich wyleguje się na słońcu lub zażywa morskich kąpieli. Zdarza się jednak, że niektóre osobniki trzymają się bardzo blisko tarasów widokowych. Przypuszczam, że zdążyły już przywyknąć do ciągłej obecności ludzi, ale oczywiście nie wolno ich karmić ani dotykać.

Boulders_Beach_Kapsztad1
Warto wiedzieć, że obok Boulders Beach znajduje się restauracja Seaforth, która serwuje doskonałe owoce morza. Najlepsze, jakie kiedykolwiek jadłam! Ryby, krewetki, langusty, kalmary i małże są tam przepyszne: świeże, smaczne i wręcz rozpływające się w ustach.

owoce_morza_kapsztad

Okolice Kapsztadu kryją jeszcze jedną niespodziankę dla miłośników dzikich zwierząt. Niedaleko wybrzeża False Bay znajduje się Seal Island, czyli Wyspa Fok, którą zamieszkuje... ponad 60 tysięcy uchatek (ang. fur seal). Są to zwierzęta przypominające foki, ale w przeciwieństwie do nich posiadają wyraźnie zaznaczone uszy, pazury przy płetwach i oczywiście brązową sierść, która czasem wydaje się być czarna. Są to bardzo duże ssaki: samce mogą osiągać do 2.5 metra wysokości i 300 kg wagi, a samice do 1.6 m wysokości i 75 kg wagi. Na co dzień jedzą głównie tłuste ryby i owoce morza, między innymi kalmary, langusty i sardynki. W związku z tym są doskonałymi pływakami i łowcami, ale lubią wypoczywać na lądzie. Są też bardzo inteligentne i często podążają za łodziami rybackimi w poszukiwaniu jedzenia. Naturalnymi wrogami uchatek są rekiny i mięsożerne białe wieloryby (kaszaloty). Uchatki żyją około 30-40 lat i szybko się rozmnażają. Jeden samiec może mieć harem składający się z wielu samic, niekiedy nawet pięćdziesięciu. Ciąża trwa 12 miesięcy i kończy się przyjściem na świat jednego osobnika. Młode zaczynają pływać najpóźniej po 7 tygodniach od dnia narodzin.

Seal_Island_Kapsztad_1
Seal_Island_Kapsztad_1a2

Seal_Island_Kapsztad_7
Seal_Island_Kapsztad_2
Seal_Island_Kapsztad_4
Seal_Island_Kapsztad_5
Kolejną atrakcją jest Przylądek Dobrej Nadziei, czyli skalisty cypel, będący najbardziej wysuniętą częścią półwyspu w kierunku południowo – zachodnim. Został on odkryty w 1488 roku przez portugalskiego żeglarza Vasco da Gammę. Pierwotnie nazywano go Przylądkiem Burz, ponieważ w tej okolicy często dochodzi do wyładowań atmosferycznych. Władca Portugalii miał nadzieję na znalezienie drogi morskiej do Indii i uważał odkrycie przylądka za ważny krok w tym kierunku. Jak można się domyślać, przyczyniło się to do zmiany nazwy tego miejsca. Przylądek Dobrej Nadziei jest częścią Table Montain National Park, a na jego terenie można spotkać zebry, antylopy i pawiany. Znajduje się tu też drewniana tablica ze współrzędnymi geograficznymi.

przyldek_dobrej_nadziei__3
przyldek_dobrej_nadziei__1
Nieco dalej, na południowym krańcu półwyspu, znajduje się przylądek Cape Point i latarnia morska, będąca jednocześnie dobrym punktem widokowym. Na szczyt można wejść pieszo lub wjechać kolejką linową o nazwie „Flying Dutchman Funicular”. Według legendy, holenderski kapitan Hendrick van der Decken natrafił w okolicach Cape Point na wielki sztorm. Mimo próśb załogi, nie chciał zawrócić i poprzysiągł, że opłynie przylądek choćby miał żeglować do dnia sądu ostatecznego. Za sprawą nieznanej siły, tak właśnie się stało. Podobno do dziś niektórzy widują statek widmo z upiorną załogą, która jest skazana na wieczną tułaczkę po oceanie. Ten widok może zwiastować nieszczęście, a nawet rychłą śmierć. Motyw legendy o Latającym Holendrze bywa często wykorzystywany w filmach i literaturze, między innymi w słynnej kinowej produkcji „Piraci z Karaibów”.

przyldek_dobrej_nadziei__6
przyldek_dobrej_nadziei__8

przyldek_dobrej_nadziei__9
przyldek_dobrej_nadziei__11
Oczywiście nie są to wszystkie atrakcje półwyspu przylądkowego, a jedynie te, które na pewno warto zobaczyć. Poszukiwacze dodatkowych wrażeń mogą obserwować wieloryby w ich naturalnym środowisku, odwiedzić cmentarzysko statków na Cape Point's shipwreck trails, a nawet pływać w klatce z rekinami! Ogólnie myślę, że w pięknych okolicach Kapsztadu każdy znajdzie coś dla siebie.

Komentarze (3)

Dodaj komentarz
  • Gość: [lidadre] *.centertel.pl

    ciekawe ujecia i opisy miejsc zwierzat sa szybkim przegladem tej atrakcyjnej krainy

  • Gość: [Vai Bewitched] *.play-internet.pl

    Bardzo urokliwa fotorelacja, interesujące miejsce, ale niestety bardzo, bardzo daleko.

  • Gość: [Kamila | Uważniej.pl] *.neoplus.adsl.tpnet.pl

    W podróżniczych blogach lub wpisach najbardziej urzekają mnie zdjęcia. I tak samo jest w przypadku Twojego wpisu.

© Droga do LYKKE
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci