Menu

Droga do LYKKE

Blog o życiu na emigracji i podróżach.

Republika Południowej Afryki

madamebonheur

Do tej pory sami organizowaliśmy swoje wyprawy, ale w tym roku zrobiliśmy wyjątek. Dlaczego? Z dwóch istotnych powodów. Po pierwsze, firma w której pracujemy nawiązała współpracę z biurem podróży i zorganizowała dla pracowników ciekawą wycieczkę w bardzo atrakcyjnej cenie. Dzięki temu, mogliśmy spędzić 10 dni w Afryce Południowej za 1150 euro, czyli niecałe 4900 zł za osobę. W cenie mieliśmy w zasadzie wszystko: bilety lotnicze, ubezpieczenie, noclegi, pełne wyżywienie, opiekę przewodnika, autokar, jeden przelot lokalny na trasie Kapsztad-Durban, 3 wyprawy na safari i wizyty w kilku wybranych miejscach. Z tego co udało mi się ustalić, wycieczki objazdowe z podobnym programem kosztują co najmniej dwa razy tyle, więc opłacało się. Poza tym stwierdziliśmy, że w grupie i z doświadczonym przewodnikiem będzie bezpieczniej niż na własną rękę.

RPA1

Z racji tego, że pracujemy w zagranicznej firmie, wycieczka została organizowana przez francuskie biuro podróży. W poniższym wpisie podzielę się najważniejszymi informacjami dotyczącymi podróży do tego niezwykłego miejsca.

Wiza

Wiza turystyczna do Republiki Południowej Afryki jest bezpłatna i uprawnia do przebywania na terytorium kraju do 30 dni. Można ją otrzymać na lotnisku po przybyciu do kraju. Urzędnik zapytał mnie o cel wizyty i długość pobytu, a potem wbił odpowiednią pieczątkę do paszportu. Rozmowa była krótka i przyjemna.

Zdrowie

Obecnie nie są wymagane żadne szczepienia obowiązkowe. Największe zagrożenie dla zdrowia stanowią AIDS i gruźlica, które występują na całym świecie. Miejscami pojawia się również wywoływana przez pasożyty choroba o nazwie bilharcjoza, dlatego należy unikać kąpieli w przypadkowych rzekach i stawach. W północnej części kraju zdarzają się też przypadki malarii (głównie na  terenach należących do parków narodowych i graniczących z państwami ościennymi). W związku z tym, lekarze zalecają profilaktyczne przyjmowanie leków przeciwmalarycznych. Ja przeszłam kurację Malarone. Za dwa opakowania (2x12 szt.) zapłaciłam 32 euro, czyli 137 zł. Tabletki zaczyna się brać na dzień przed wyjazdem, a potem kontynuuje podczas pobytu i tydzień po powrocie.

Ze względu na inną florę bakteryjną, zaleca się spożywanie wyłącznie wody butelkowanej. W przeciwnym razie można mieć problem z tzw. biegunką podróżnych, znaną po drugiej stronie kontynentu również jako "klątwa Faraona" :).

Bezwzględnie wymagane jest też ubezpieczenie zdrowotne na czas pobytu.

Bezpieczeństwo

W RPA istnieje duże zagrożenie kradzieżami i napadami rabunkowymi. Przewodnik, który jest mieszkańcem tego kraju od niemal 40 lat, udzielił nam następujących porad:

1. Wszystkie cenne rzeczy należy zawsze nosić przy sobie lub trzymać w hotelowym sejfie.
2. W dużych miastach zaleca się przebywanie wyłącznie w rejonach turystycznych i nie wychodzenie z hotelu po zmroku.
3. Nie powinno się obnosić z cennymi rzeczami, takimi jak biżuteria, markowe ubrania i sprzęt elektroniczny.
4. Warto postarać się o skromny ubiór, który nie przyciąga uwagi. Preferowane są ciemne i stonowane kolory ubrań.
5. W razie utraty dokumentów, warto mieć ze sobą skan lub kserokopię paszportu.
6. Podróżując samochodem należy pamiętać, aby był zawsze zamknięty. Wartościowe przedmioty powinno się trzymać w bagażniku.
7. Warto poinformować najbliższych o wyjeździe i planowanej trasie podróży.

kapsztad3Na zdjęciu pokój z łazienką w hotelu w centrum Kapsztadu.

Języki urzędowe

RPA jest krajem zamieszkiwanym przez wiele różnych grup etnicznych, z których każda posługuje się własnym językiem. Konstytucja uznaje 11 języków urzędowych, w tym także angielski.

Pogoda i klimat

Klimat w Afryce Południowej jest łagodniejszy i nieco bardziej zróżnicowany niż w pozostałych krajach afrykańskich, dlatego nie należy spodziewać się wyłącznie wysokich temperatur. Ja spędziłam tam wakacje między 8-19 września 2018 roku. W Kapsztadzie było wtedy pochmurno i chłodno, a temperatura nie przekraczała 15 st. C. W okolicach Johannesburga było za to zupełnie inaczej, ciepło i słonecznie. Temperatura wynosiła około 30 st. C.

Warto też wziąć pod uwagę, iż pory roku w RPA są odwrócone. Wiosna zaczyna się we wrześniu, lato w grudniu, jesień w kwietniu, a zima w lipcu. Ja byłam tam na przełomie zimy i wiosny. Szczęśliwie ominęłam szczyt sezonu, największe upały i okres deszczowy, dlatego uważam, że jest to bardzo dobry czas na zwiedzanie i safari.

Czas

Afryka Południowa nie stosuje zmiany czasu na letni i zimowy. W związku z tym, jeżeli obowiązuje nas czas letni, to w Polsce i w RPA jest ta sama godzina. Natomiast zimową porą w RPA będzie o godzinę później.

Różnorodność

Afryka Południowa leży na skraju kontynentu i na styku dwóch oceanów: Atlantyckiego i Indyjskiego. Na terenie tego kraju znajdziemy niemal wszystko: góry i lasy, sawanny i półpustynie, a także egzotyczne nadmorskie wybrzeża. Żyje tu też mnóstwo ludzi z różnych stron świata: Południowoafrykańczycy (Xhosa, Zulu, Ndebele, Suazi), Azjaci (głównie z Indii, Malezji i Indonezji) i Afrykanerzy (biali mieszkańcy RPA pochodzenia europejskiego). Dominującą religią jest chrześcijaństwo (protestantyzm).

Przelot

Podróż samolotem trwa około 11 godzin i 30 minut w jedną stronę (na trasie Amsterdam-Kapsztad i Johannesburg-Paryż).

RPA

Waluta i wymiana pieniędzy

Walutą w Republice Południowej Afryki jest rand południowoafrykański (ZAR). W przeliczeniu na złotówki, jest on równy 0.26 PLN. Prościej mówiąc, 1 złotówka to niecałe 4 randy.

rand

Lokalne banknoty są ładne i kolorowe. Na awersie znajduje się zwykle wizerunek Nelsona Mandeli, a na odwrocie jedno zwierzę z tzw. Wielkiej Piątki Afryki: nosorożec, słoń, lew, bawół lub lampart.

Co warto zabrać ze sobą do RPA?

Przede wszystkim należy zaopatrzyć się we wszystkie potrzebne leki, w tym przeciwbólowe i przeciwbiegunkowe. Niezbędny będą też środki ochronne na komary tropikalne, krem do opalania z filtrem, nakrycie głowy i okulary przeciwsłoneczne. W zależności od terminu podróży, mogą być potrzebne zarówno letnie, jak i nieco bardziej ciepłe ubrania (polarowa bluza, długie spodnie, ubrania przeciwdeszczowe).

Planując safari samochodowe należy być dobrze przygotowanym na różne niedogodności. Tego rodzaju wyprawy organizowane są bardzo wcześnie rano, a podróżuje się w samochodzie z odkrytym dachem. Poranki bywają chłodne, a wiatr na otwartej przestrzeni zimny i nieprzyjemny. Idealnym rozwiązaniem jest zabranie ze sobą ciepłej bluzy, szalika, a nawet czapki. Po południu, gdy temperatura wyraźnie się podnosi, wystarczy koszulka z krótkim rękawem, na którą można narzucić chociażby lekką rozpinaną koszulę. Dobrze sprawdzają się też spodnie z odpinanymi nogawkami.

Trasa wycieczki

Kapsztad - Przylądek Dobrej Nadziei - Simon's Town - iSimangaliso Wetland Park (Santa Lucia) - Duma Zulu Traditional Village - Rezerwat Hluhluwe - Królestwo Eswatini (Suazi) - wioska Nompodo - Matsamo Cultural Village - Kwa Madwala Private Game Reserve - Kruger Park- Blyde River Canyon - Pilgrim’s Rest - Mapoch Ndebele Village - Soweto - Sun City

Trochę historii...

Życie w Afryce Południowej istniało już setki tysięcy lat temu, co potwierdzają liczne malowidła naskalne znajdujące się w różnych częściach kraju (Sterkfontein Caves), a także najstarsze znalezione do tej pory odciski stóp człowieka rozumnego (South African Museum in Cape Town). W I tysiącleciu p.n.e. ziemie należące do RPA były zamieszkiwane przez Buszmenów. Po przybyciu następnych plemion z rodziny Khoi (I tys. n.e.) i Bantu (IX-X w.), zostali oni jednak zepchnięci na zachód i zdecydowali się opuścić okolicę.
Pierwsi Europejczycy dotarli tu w XV wieku, gdy portugalski żeglarz Bartolomeo Dias odkrył Przylądek Burz, nazywany później Przylądkiem Dobrej Nadziei. Lokalne plemiona żyły wówczas blisko morza (zajmując się rybołówstwem i zbieractwem), a także nieco dalej w głębi lądu, gdzie gospodarka opierała się głównie na rolnictwie, łowiectwie i hodowli zwierząt gospodarskich. Tubylcy nosili zwierzęce skóry, a walczyli rzucając włóczniami i strzelając z łuku zatrutymi strzałami. Żadna grupa etniczna nie dążyła do utworzenia państwa, ale chętnie przejmowała i udoskonalała osiągnięcia kulturowe sąsiednich plemion.
W 1652 roku przybyli tu Holendrzy. W niedługim czasie założyli osadę w Kapsztadzie i zmarginalizowali miejscową ludność, która była zmuszona opuścić rodzinne ziemie lub służyć im pod przymusem. Nowi przybysze utworzyli także ufortyfikowany punkt zaopatrzeniowy dla członków Holenderskiej Kampanii Wschodnioindyjskiej (VOC). Jego zarządcą został Jan van Riebeeck.
W 1778 roku na półwysep przylądkowy dotarli także Brytyjczycy. Po licznych walkach z Burami (potomkami holenderskich osadników) i miejscową ludnością, udało się im założyć nową kolonię. Wtedy Burowie zdecydowali się przenieść w głąb lądu w poszukiwaniu lepszego miejsca do życia. Migrację tą nazwano Wielkim Trekiem. Migrujący Voortrekkerzy zakładali małe i niepodległe republiki. Z czasem wędrówki przyczyniły się do odkrycia złota na wschodzie kraju i diamentów na zachodzie. W związku z tym, w latach 1899-1902 doszło do kolejnej wojny między Burami i Brytyjczykami. Zakończyła się ona zwycięstwem Wielkiej Brytanii i włączeniem dotychczasowych republik do jej imperium. W międzyczasie, Brytyjczycy podbili też państwo Zulusów, zjednoczonych pod wodzą króla Czaki. Choć niewolnictwo zostało zniesione w 1834 roku, pochodzenie i kolor skóry dalej wpływały na prawo do życia, edukacji i pogrzebu. Powszechnie zabraniano też integracji między rasami pod groźbą więzienia.
Po kilku latach negocjacji utworzono Związek Południowej Afryki, który stał się brytyjskim dominium. Władzę w nim sprawowała biała ludność afrykanerska, która nieustannie dyskryminowała ciemnoskórą większość. W 1931 roku ogłoszono niepodległość państwa od Wielkiej Brytanii, a następnie wprowadzono apartheid - brutalny rasistowski system polityczny oparty na segregacji rasowej. W 1966 roku został on uznany przez ONZ za zbrodnię przeciwko ludzkości. Coraz bardziej narastał też opór dyskryminowanej ludności. W końcu, w 1976 roku w
Soweto doszło do poważnych zamieszek między policją, a ciemnoskórą ludnością przeciwstawiającą się rasistowskiej polityce. Najwięcej ofiar było wśród młodych ludzi - uczniów i studentów, którzy sprzeciwiali się obowiązkowi nauczania w języku afrykanerskim. Dopiero w latach ’90, prezydent Frederick Wilhelm zakazał działalności partii komunistycznych i apartheidowskich, a następnie uwolnił z więzienia przywódcę ruchu oporu, Nelsona Mandelę i rozpoczął dialog z opozycją. W 1994 roku odbyły się pierwsze powszechne wybory demokratyczne, które wygrał Mandela. Za swoje zasługi otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla. W ten sam sposób uhonorowano Desmonda Tutu, biskupa kościoła anglikańskiego i twórcę kampanii antyapartheidowskiej. Obecnie RPA jest jednym z najbogatszych krajów w tej części Afryki, ale ciągle musi mierzyć się z wieloma problemami społecznymi i gospodarczymi.

***

 

Więcej o tym, co urzekło mnie w RPA, już wkrótce.

Komentarze (2)

Dodaj komentarz
  • Gość: [Ania z Polskie-Ogloszenia.PL] *.free.aero2.net.pl

    Piekne zdjecia !!

    Ania z Polskie-Ogloszenia.PL

  • Gość: [lidadre] *.centertel.pl

    doskonala praktyczna i tresciwa lekcja dla wyjezdzajacych

© Droga do LYKKE
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci