Menu

Droga do LYKKE

Blog o życiu na emigracji i podróżach.

Santorini. Wulkaniczna wyspa na Morzu Egejskim.

madamebonheur

Santorini (Santoryn) to wyspa z archipelagu Cyklad, która znajduje się na Morzu Egejskim. Leży ona nieopodal potężnego, podwodnego wulkanu. Jego erupcje są rzadkie, ale bywają tak silne, że niemal za każdym razem wywołują znaczące zmiany w lokalnym krajobrazie. Na skutek jednego z wybuchów doszło do zapadnięcia środka wyspy i powstania kaldery otoczonej 300-metrowymi klifami (ok. 1613 r. p.n.e.). Kolejne erupcje przyczyniły się do postania dwóch malutkich wysepek zwanych Kameni, a następnie wywołały silne trzęsienie ziemi, które doszczętnie zniszczyło dwie miejscowości - Firę i Oię (1956 r.). Z czasem zostały one odbudowane, a turystyka ponownie rozkwitła. Jednak badania potwierdzają, że wulkan nadal pozostaje aktywny i kiedyś może znowu o sobie przypomnieć.

Najważniejsze atrakcje Santorini to:

1. Fira (Thira) - stolica wyspy, z której można podziwiać wyjątkowy zachód słońca nad kalderą i widok na wyspę Nea Kameni, na której znajduje się krater wulkanu. Są tu też trzy małe muzea: Archaeological Museum, Museum of Prehistoric Thira i Museum of Minerals&Fossils. Ich zbiory są ciekawe, choć budynki z zewnątrz sprawiają wrażenie nieco zaniedbanych. Niestety, znaczna część cennych artefaktów to kopie. Oryginały są przechowywane w Narodowym Muzeum Archeologicznym w Atenach.

P1080732

P1080822

Na zdjęciach poniżej widać charakterystyczne figurki zwane "idolami cykladzkimi", drewniany stolik z epoki brązu, piękne freski z Akrotiri i skamielinę, która ma ok. 62 000 lat.

Santoryn_Muzeum_Archeologiczne_1

Santoryn_Muzeum_Archeologiczne_2

Santorini_Muzeum__Archeologiczne__2

Santoryn_Muzeum_Skamieniaoci

Dodatkowo w Firze kursuje kolej linowa do Starego Portu. Trasę tę można również pokonać pieszo lub na osiołku. Zwierzęta te są często wykorzystywane na wyspach, ale ja zdecydowałam, że nie będę ich męczyć i w dół zeszłam sama, a w górę wjechałam kolejką.

2. Oia (Ia) to mała miejscowość słynąca z pięknych białych domów i malowniczej okolicy. Choć całość robi wrażenie, większość z tych budynków to bardzo drogie i luksusowe hotele. Poniekąd stanowią one jednak wizytówkę wyspy, a nawet całej Grecji.

Santoryn_8

P1080889

3. Akrotiri, ruiny prehistorycznego miasta.

Akrotiri_Santorini_3

Akrotiri_Santorini_1

Akrotiri_Santorini_2
Na nieco oddalonej Krecie istniała jedna z dwóch najstarszych kultur epoki brązu, zwana cywilizacją minojską (pałacową). Szczyt jej rozwoju przypadał na 1700-1450 r. p.n.e. Co ciekawe, budowano już wtedy brukowane drogi, wznoszono wielokondygnacyjne budowle, malowano ozdobne freski na ścianach i posługiwano się pismem linearnym typu A. Lokalne budynki posiadały też kanalizację i dostęp do bieżącej wody, zarówno zimnej, jak i ciepłej (doprowadzanej ze źródeł termalnych i innych zbiorników wodnych). Mieszkańcy Krety posiadali także flotę morską i kontrolowali okoliczne wyspy. Przypuszcza się, że z czasem zasiedlili również Santorini, a następnie wybudowali osadę w Akrotiri (cywilizacja cykladzka). Na podstawie źródeł archeologicznych można przypuszczać, że zajmowali się głównie handlem, rybołówstwem i rolnictwem. Do upadku cywilizacji doszło nagle - najprawdopodobniej na skutek wybuchu wielkiego wulkanu na wyspie Santoryn. Po latach, wyspa została zasiedlona na nowo.

4. Kolorowe plaże z piaskiem wulkanicznym. Niedaleko Akrotiri mieści się czerwona plaża (Kokkini). Można na nią trafić podążając za znakami umieszczonymi przy drodze. Nieco dalej znajduje się też biała plaża (Lefki). Jest ona mniejsza i trudniej dostępna, ale można na nią dotrzeć idąc po skałach wzdłuż klifu rozciągającego się nad zatoką. Wędrówka nie jest forsowna, a dodatkowo umożliwia podziwianie pięknych widoków. Po drodze można też napotkać małe jaskinie. Najwięcej czasu spędziliśmy jednak na czarnej plaży w miejscowości Perissa. Znajdowała się ona blisko naszego hotelu i była znacznie większa niż dwie pozostałe. Wszystkie wymienione przeze mnie plaże są piękne, ale warto mieć na uwadze, że pokrywają je głównie małe kamienie i żwirek.

Sanotrini_Czerwona_Plaa_2

Sanotrini_Biaa_Plaa_1

Santoryn_6
Wyspa Santorini jest pięknym i fascynującym miejscem. Dodatkowej atrakcyjności dodaje fakt, że wielu ludzi widzi w niej legendarną Atlantydę. Grecki filozof Platon (427-437 r. p.n.e.) spisał dialogi, które dostarczają wielu cennych informacji o życiu starożytnych. Wątpliwości uczonych wzbudza jedynie dzieło zatytułowane „Kritias”. Opowiada ono o zatopionym lądzie, który zniknął pod wodą około 9 500 lat temu. Miała to być idylliczna kraina, zamieszkiwana przez potężną, bogatą i zaawansowaną technologicznie cywilizację. Wiadomość ta rozbudza ludzką fantazję od wieków, a wielu badaczy stara się odnaleźć zaginiony ląd, szukając w różnych częściach świata. Niektórzy doszukują się podobieństw między Atlantydą, a Santorini. W końcu część tej wyspy zapadła się i znalazła się pod wodą, a później odkryto pozostałości po wysoko rozwiniętej cywilizacji w Akrotiri... Choć brzmi to ciekawie, lokalizacja Santorini i szacowany czas, w którym doszło do katastrofy, nie pokrywają się z przekazem Platona. Poza tym, podobnych zatopionych miast jest więcej. 

Komentarze (6)

Dodaj komentarz
 • Gość: [Anika] *.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Zdjęcia są przepiękne, zachwycające! Bardzo chciałabym zobaczyć to miejsc na właśne oczy :)

 • radioparis1

  gdzie to?

 • Gość: [madamebonheur] *.fbx.proxad.net

  Grecja ;)

 • takismiesznypan

  Świetna relacja

 • Gość: [lidadre] *.centertel.pl

  piękna relacja z cudownej santorini szkoda ze tam nie będę

 • Gość: [madame bonheur] *.fbx.proxad.net

  [lidadre] Nigdy nie mów nigdyWszystko jest możliwe ;)

© Droga do LYKKE
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci