Menu

Droga do LYKKE

Blog o życiu na emigracji i podróżach.

Meteory i średniowieczne „wiszące klasztory"

madamebonheur

Na obszarze Grecji kontynentalnej dominują surowe górskie krajobrazy. Wyjątkiem jest Tesalia, która słynie z zielonych łąk i niesamowitych skał zwanych Meteorami. Na ich szczytach znajdują się zaś średniowieczne „wiszące klasztory", które przyciągają wielu turystów z całego świata.SKĄD SIĘ WZIĘŁY WISZĄCE KLASZTORY NA METEORACH?

Chrześcijaństwo narodziło się w I w. n.e. w Palestynie za sprawą nauk Jezusa Chrystusa. Po jego męczeńskiej śmierci, krzewienie wiary kontynuowali jego uczniowie, zwani Apostołami. Jako, że Palestyna należała wówczas do imperium rzymskiego, Święty Paweł z Tarsu mógł głosić Słowo Boże na terenie całego cesarstwa. Początkowo wiara ta wydawała się niezrozumiała i wzbudzała obawy rzymskiej elity, ale z czasem została nawet uznana za religię państwową i stopniowo zaczęła rozprzestrzeniać się na terenie wszystkich krain ówczesnego świata.
Następnie, wraz z podziałem cesarstwa rzymskiego, doszło do rozpadu kościoła chrześcijan na wschodni (prawosławie) i zachodni (katolicyzm). Choć oba odłamy głoszą tą samą doktrynę, występują między nimi pewne różnice w zakresie przyjętych zwyczajów i niektórych obrzędów (np. prawosławni kapłani mogą wstąpić w związek małżeński, a wyznawcy prawosławia nie uznają zwierzchnictwa papieża - głową ich kościoła jest naczelny patriarcha).
Na początku średniowiecza greccy mnisi często osiedlali się w okolicznych jaskiniach i żyli w odosobnieniu. Gdy Turcy zaczęli najeżdżać Bizancjum, zostali zmuszeni do znalezienia innego schronienia. Stopniowo zaczęli więc wznosić klasztory na szczytach Meteorów. Wejście na ich teren było możliwe jedynie po sznurowych drabinach, które zrzucano z góry. Rzeczy sprowadzane z zewnątrz wciągano zaś za pomocą koszy przymocowanych do lin. Obecnie zwiedzającym udostępniono 6 klasztorów męskich i żeńskich. Można do nich dojechać drogami asfaltowymi utworzonymi specjalnie w tym celu w latach 20 XX wieku. Do środka wchodzi się natomiast po schodach wybudowanych pośród skał.

Najbardziej znane klasztory to:

1. Wielki Meteor (Moni Megalu Meteoru), wzniesiony w XIV wieku przez św. Atanazego na najwyższej skale (613 m. n.p.m.). Uchodzi za największy i najbogatszy z lokalnych klasztorów. Jego wnętrza zdobią niesamowite freski przedstawiające męczeństwo pierwszych chrześcijan prześladowanych przez Rzymian. Niestety, w wielu miejscach na terenie klasztorów nie można robić zdjęć. Wchodząc do środka należy też pamiętać o odpowiednich strojach. Mężczyźni powinni mieć długie spodnie, a kobiety spódnice zakrywające kolana i zasłonięte ramiona. Nieprzygotowani będą mieli możliwość wypożyczenia stroju na czas zwiedzania, ale wierzcie mi... czegokolwiek ze sobą nie weźmiecie, będzie to na pewno bardziej wygodne i gustowne :).

2. Moni Varlaam - znajduje się tu muzeum ręcznie malowanych ikon i odręcznie przepisywanych ksiąg. Niedaleko znajduje się też punkt widokowy Psaropetra, z którego można podziwiać całą okolicę.

3. Klasztor Świętej Trójcy (Moni Agias Triados) - jest najbardziej odosobniony, choć kręcono tu fragmenty filmu o przygodach Jamesa Bonda, pt. „Tylko dla Twoich oczu”. Twórcy uzyskali zgodę greckiego biskupa na rozpoczęcie prac filmowych, ale lokalni mnisi protestowali do samego końca i skutecznie utrudniali realizację projektu. Ostatecznie, film rozsławił greckie Meteory i sprawił, że stały się chętnie odwiedzanym miejscem.

Wiele historii dotyczących żywota miejscowych świętych jest nie mniej ciekawa, niż starożytne greckie mity. Myślę, że warto się z nimi zapoznać, odwiedzając lokalne kościoły i klasztory (monastyry). Tym bardziej, że prawosławie jest nadal dominującym wyznaniem na terenie Grecji i wielu państw Europy Wschodniej.

***

Większość turystów zwiedzających okolicę, zatrzymuje się w malowniczo położonych miejscowościach Kastraki i Kalampaka (Kalambaka). Warto wiedzieć, że niecałe 7 km na południowy wschód od Kalampaki znajduje się jaskinia Theopetra, uznawana za jedną z najstarszych ludzkich siedzib na terenie Europy. Była zamieszkiwana już 130 000 lat temu! Niestety wejście do niej zostało zablokowane przez górskie osuwisko i nie wiadomo, kiedy będzie ona znowu otwarta dla zwiedzających.  W związku z  tym nie mogłam jej odwiedzić i nie ukrywam, że byłam tym faktem zdruzgotana… Na pocieszenie pozostaje mi tylko pokazać zdjęcie wolno żyjącego żółwia, jakiego udało mi się wypatrzeć niedaleko drogi prowadzącej do jednego z monastyrów. Tak przy okazji, uważajcie na nie na drodze :-).

.

Komentarze (3)

Dodaj komentarz
 • Gość: [Agata] *.syrion.pl

  Wspaniały kraj

 • Gość: [Mmalena] *.com.pl

  Wreszcie zobaczyłam jakieś zdjęcia Meteorów z wewnątrz. Bardzo piękne freski.

 • Gość: [mariusz] *.smrw.lodz.pl

  Klasztory wyglądają najlepiej zewnątrz.
  Robią super wrażenie.
  Jeżeli jedziecie z greckim biurem to obowiązkowo zostanie wam pokazana wytwórnia ikon w której oczywiście dla Polaków są specjalne ceny ( rosyjska grupa też to słyszała o swojej ofercie :) ).

© Droga do LYKKE
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci