Menu

Droga do LYKKE

Blog o życiu na emigracji i podróżach.

Meteory i średniowieczne "wiszące klasztory"

madamebonheur

Na obszarze Grecji kontynentalnej dominują surowe górskie krajobrazy. Wyjątkiem jest Tesalia, znana przede wszystkim z zielonych łąk i pięknych skał zwanych Meteorami.

HISTORIA WISZĄCYCH KLASZTORÓW

Chrześcijaństwo narodziło się w I w. n.e. w Palestynie, leżącej na terytorium cesarstwa rzymskiego. Po męczeńskiej śmierci Jezusa Chrystusa, nauczanie kontynuowali jego uczniowie, zwani apostołami. Najbardziej gorliwym krzewicielem wiary był św. Paweł z Tarsu, który głosił Słowo Boże na terenie całego imperium. Choć początkowo wiara ta wydawała się mało zrozumiała i wzbudzała obawy władców, po latach została uznana za religię państwową. Cesarz Teodozjusz Wielki zakazał wszelkich pogańskich praktyk w 392 r. n.e. Następnie, wraz z podziałem cesarstwa rzymskiego, doszło do rozpadu kościoła chrześcijan na wschodni (prawosławie) i zachodni (katolicyzm). Oba odłamy głoszą tą samą doktrynę, choć występują między nimi pewne różnice, m.in. wyznawcy prawosławia nie uznają zwierzchnictwa papieża (głową ich kościoła jest naczelny patriarcha), a prawosławni kapłani nie muszą żyć w celibacie. Do dziś prawosławie jest dominującym wyznaniem na terenie Grecji i wielu państw Europy Wschodniej.
Na początku średniowiecza greccy mnisi często osiedlali się w okolicznych jaskiniach i żyli w odosobnieniu. Gdy Turcy zaczęli najeżdżać Bizancjum, zostali zmuszeni do znalezienia innego schronienia. Stopniowo zaczęli więc wznosić klasztory na szczytach Meteorów. Wejście na ich teren było możliwe jedynie po sznurowych drabinach, które zrzucano z góry. Rzeczy sprowadzane z zewnątrz wciągano zaś za pomocą koszy przymocowanych do lin. Obecnie zwiedzającym udostępniono 6 klasztorów (męskich i żeńskich), do których można dojechać specjalnie utworzonymi drogami asfaltowymi (lata 20 XX w.) i wejść wydrążonymi w skale schodami. Najbardziej znane klasztory to:

1. Wielki Meteor (Moni Megalu Meteoru), wzniesiony w XIV wieku przez św. Atanazego na najwyższej skale (613 m. n.p.m.). Uchodzi za największy i najbogatszy z lokalnych klasztorów. Jego wnętrza zdobią niesamowite freski przedstawiające męczeństwo pierwszych chrześcijan prześladowanych przez Rzymian. Niestety, w wielu miejscach na terenie klasztorów nie można robić zdjęć. Wchodząc do środka należy też pamiętać o odpowiednich strojach. Mężczyźni powinni mieć długie spodnie, a kobiety spódnice zakrywające kolana i zasłonięte ramiona. Nieprzygotowani będą mieli możliwość wypożyczenia stroju na czas zwiedzania, ale wierzcie mi... Czegokolwiek ze sobą nie weźmiecie, będzie to na pewno bardziej wygodne i gustowne :).

2. Moni Varlaam - znajduje się tu małe muzeum pełne ręcznie zdobionych ikon i odręcznie przepisywanych ksiąg. Niedaleko znajduje się też punkt widokowy Psaropetra, z którego można podziwiać całą okolicę.

Panorama okolicy:

3. Klasztor Świętej Trójcy (Moni Agias Triados) - najbardziej odosobniony, choć kręcono tu fragmenty filmu o przygodach Jamesa Bonda, pt. „Tylko dla Twoich oczu”. Twórcy uzyskali zgodę greckiego biskupa na rozpoczęcie prac filmowych, ale lokalni mnisi protestowali do samego końca i skutecznie utrudniali realizację projektu. Ostatecznie, film rozsławił greckie Meteory i sprawił, że stały się chętnie odwiedzanym miejscem.

Wiele historii dotyczących żywota miejscowych świętych jest nie mniej ciekawa, niż greckie mity. Myślę, że warto się z nimi zapoznać, odwiedzając lokalne kościoły i klasztory (monastyry).

***

Większość turystów zwiedzających okolicę, zatrzymuje się w malowniczo położonych miejscowościach Kastraki i Kalampaka (Kalambaka). Zaledwie 7 km na południowy wschód od Kalampaki znajduje się jaskinia Theopetra, uznawana za jedną z najstarszych ludzkich siedzib na terenie Europy. Była zamieszkiwana już 130 000 lat temu! Niestety wejście do niej zostało zablokowane przez górskie osuwisko i nie wiadomo, kiedy będzie ona znowu otwarta dla zwiedzających. Byłam tym faktem zdruzgotana i chyba jeszcze mi nie przeszło… Na pocieszenie pozostaje mi tylko pokazać zdjęcie wolno żyjącego żółwia, jakiego udało mi się wypatrzeć niedaleko drogi prowadzącej do jednego z monastyrów. Tak przy okazji, uważajcie na nie na drodze :-).

Komentarze (3)

Dodaj komentarz
 • Gość: [Agata] *.syrion.pl

  Wspaniały kraj

 • Gość: [Mmalena] *.com.pl

  Wreszcie zobaczyłam jakieś zdjęcia Meteorów z wewnątrz. Bardzo piękne freski.

 • Gość: [mariusz] *.smrw.lodz.pl

  Klasztory wyglądają najlepiej zewnątrz.
  Robią super wrażenie.
  Jeżeli jedziecie z greckim biurem to obowiązkowo zostanie wam pokazana wytwórnia ikon w której oczywiście dla Polaków są specjalne ceny ( rosyjska grupa też to słyszała o swojej ofercie :) ).

© Droga do LYKKE
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci