Menu

Droga do LYKKE

Blog o życiu na emigracji i podróżach.

Kefalonia. Piękna wyspa na Morzu Jońskim.

madamebonheur

Ostatnią grecką wyspą jaką odwiedziłam była Kefalonia (Kefalinia). Choć jest ona największa w całym archipelagu Wysp Jońskich, to na ogół pozostaje w cieniu dwóch sąsiednich wysepek: pięknej i malowniczej Zakhyntos oraz słynnej Itaki, mitycznej ojczyzny Odyseusza. Poza tym zdaje się, że Kefalończycy stronią od masowej turystyki. Miejsce to jest za to często wybierane przez gwiazdy, które cenią swoją prywatność. Podobno goszczono tu już m.in. Madonnę, Demi Moore i Nicolas'a Cage'a. Poza tym, raz w roku, oczy całej Grecji zwracają się właśnie ku Kefalonii. Według ludowych opowieści, wyspa ta została przed laty zaatakowana i złupiona przez piratów. Najeźdźcy próbowali też zdobyć miejscowy klasztor, który zamieszkiwały wyłącznie mniszki. Przerażone kobiety zaczęły się modlić i prosić o łaskę. Matka Boska wysłuchała ich próśb i zamieniła je w węże. Gdy piraci zobaczyli opuszczony zakon pełen dzikich gadów, przestraszyli się i uciekli. Kefalończycy wierzą, że węże Najświętszej Marii Panny przetrwały aż do dziś i co roku, w połowie sierpnia, wypatrują ich w okolicach klasztoru. Jeśli zostaną zauważone, oznacza to, iż państwo czeka dobry rok. Jednak jeżeli się nie pojawią, zwiastuje to poważne problemy (jak w przypadku wielkiego trzęsienia ziemi w 1953 r.).

Na Kefalonii spędziłam tylko jeden intensywny dzień, ale i tak udało mi się zobaczyć wiele ciekawych rzeczy. Trzy z nich szczególnie zapadły mi pamięć:

1. Plaża Myrthos

To zdecydowanie najładniejsza plaża, jaką widziałam w całej Grecji. Malownicza, duża i piaszczysta. Kręcono tu sceny do popularnego filmu pt. „Capitan Corelli”. 

plaa_myrthos_kefalonia

2. Jaskinia Drogarati

Ta prastara jaskinia składa się w zasadzie tylko z długiego korytarza i ogromnej groty. Ciekawostka polega jednak na tym, że w środku panują doskonałe warunki akustyczne, a grota bywa zamieniana w salę koncertową. Występowały tu już nawet takie sławy jak Maria Callas i Luciano Pavarotti. Poza tym, warto też zwrócić uwagę na liczne stalaktyty, stalagmity i stalagnaty. Rosną one około 1 milimetr na rok, więc oceniając ich wielkość szacuje się, że jaskinia ta ma około 100 milionów lat! W środku jest na ogół chłodno i wilgotno, a temperatura utrzymuje się na poziomie +18 st. C.

jaskinia_drogarati_kefalonia_2

jaskinia_drogarati_kefalonia_3

jaskinia_drogarati_kefalonia_1

3. Podziemne jezioro Melissani

Jezioro, które znajduje się w podziemnej jaskini, zostało odkryte dopiero w latach pięćdziesiątych XX wieku. Na skutek trzęsienia ziemi powstała wtedy wielka dziura, która odsłoniła część podziemnej groty. W czasach mykeńskich znajdowało się tu miejsce kultu bożka Pana i nimfy Melissani, która odebrała sobie życie z powodu nieodwzajemnionej miłości.

podziemne_jezioro_melissani_kefalonia_2

Obecnie do środka jaskini wchodzi się za pomocą wydrążonego tunelu. Następnie, w cenie biletu można wsiąść na łódkę i opłynąć grotę dookoła.

podziemne_jezioro_melissani_kefalonia

Słodkowodne jezioro Melissani ma niesamowicie piękny i intensywny, niebiesko zielony kolor. Woda w nim jest też wyjątkowo czysta i przejrzysta. Gdy oświetlają ją promienie słońca, doskonale widać nawet cienie rzucane przez łodzie i ich pasażerów.

podziemne_jezioro_melissani_kefalonia_3

Cudne miejsce, prawda?

Na Kefalonię kursują promy z półwyspu Peloponez i okolicznych wysp, w tym z Zakhyntosa.

Komentarze (3)

Dodaj komentarz
  • Gość *.dynamic.chello.pl

    Wyspa jest piękna. Moja ciocia pracuje tam na plaży w barze przez cały sezon. Wkrótce wraca do Polski z kolejną porcją ciekawostek, takich jak twoje :)

  • Gość *.adsl.inetia.pl

    Historia z wężami skradła mi serce . ;) Uwielbiam takie klimaty,

  • madamebonheur

    Wow, Twoja ciocia ma szczęście! Ja pracuję we Francji, ale to nie to samo...

© Droga do LYKKE
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci