Menu

1756 kilometrów na Zachód ...

Blog o emigracji, życiu we Francji i podróżach. Notatki osobiste.

Kefalonia. Piękna wyspa na Morzu Jońskim.

madamebonheur

Ostatnią grecką wyspą jaką odwiedziłam była Kefalonia (Kefalinia). Choć jest ona największa w archipelagu Wysp Jońskich, to na ogół pozostaje w cieniu dwóch sąsiednich wysepek: malowniczej Zakhyntos i słynnej Itaki (mitycznej ojczyzny Odyseusza). Poza tym zdaje się, że Kefalończycy stronią od masowej turystyki. Miejsce to jest za to często wybierane przez gwiazdy, które cenią swoją prywatność. Goszczono tu już m.in. Madonnę, Demi Moore i Nicolas'a Cage'a.
Mieszkańcy Kefalonii nie mają zbyt dobrej opinii wśród pozostałych Greków, którzy lubią żartować na temat ich zdrowia psychicznego. Jednak raz w roku, oczy całej Grecji zwracają się ku tej wyspie. Według ludowych opowieści, Kefalonia została przed laty zaatakowana i złupiona przez piratów. Najeźdźcy próbowali zdobyć również miejscowy klasztor. Wtedy siostry zakonne zaczęły się modlić i prosić o łaskę. Matka Boska wysłuchała ich próśb i zamieniła je w węże. Gdy piraci zobaczyli opuszczony zakon pełen dzikich gadów, uciekli przerażeni. Kefalończycy wierzą, że węże Najświętszej Marii Panny przetrwały aż do dziś. Co roku, w połowie sierpnia, wypatrują ich w okolicach klasztoru. Jeśli zostaną zauważone, oznacza to, iż państwo czeka dobry rok. Jednak jeżeli się nie pojawią, zwiastuje to poważne problemy (jak w przypadku wielkiego trzęsienia ziemi w 1953 r.).
Na Kefalonii spędziłam tylko jeden dzień. Przyjechałam tu promem z Zakhyntos i zobaczyłam większość rzeczy, które zasługują na uwagę. Trzy z nich szczególnie zapadły mi pamięć:

1. Plaża Myrthos

To chyba najładniejsza plaża, jaką widziałam w Grecji. Jest znana przede wszystkim z tego, że kręcono tu sceny do filmu „Capitan Corelli”. 

plaa_myrthos_kefalonia

2. Jaskinia Drogarati

Ta prastara jaskinia składa się z długiego korytarza i ogromnej komory. W środku jest raczej chłodno i wilgotno (+18 st. C), jak w każdym miejscu tego typu. Ciekawostka polega na tym, że wewnątrz panują tak doskonałe warunki akustyczne, iż grota bywa zamieniana w salę koncertową. Podobno występowały tu już takie sławy jak Maria Callas i Luciano Pavarotti... Warto też zwrócić uwagę na liczne stalaktyty, stalagmity i stalagnaty. Rosną one około 1 milimetr na rok. Oceniając ich wielkość szacuje się, że jaskinia ma około 100 milionów lat!

jaskinia_drogarati_kefalonia_2

jaskinia_drogarati_kefalonia_3

jaskinia_drogarati_kefalonia_1

3. Podziemne jezioro Melissani

Słodkowodne jezioro znajdujące się w podziemnej jaskini zostało odkryte dopiero w latach pięćdziesiątych XX wieku. Na skutek trzęsienia ziemi powstała dziura, która odsłoniła część podziemnej groty. Potem ustalono, że w czasach mykeńskich znajdowało się tu miejsce kultu bożka Pana i nimfy Melissani, która odebrała sobie życie z powodu nieodwzajemnionej miłości.

podziemne_jezioro_melissani_kefalonia_2

Do środka wchodzi się za pomocą specjalnie wydrążonego tunelu. Następnie, w cenie biletu można wsiąść na łódkę i opłynąć grotę dookoła. Woda ma niesamowicie piękny, niebiesko zielony kolor. Jest też wyjątkowo czysta i przejrzysta. Gdy oświetlają ją promienie słońca, można zauważyć cienie rzucane przez łodzie.

podziemne_jezioro_melissani_kefalonia

 Cudne miejsce, prawda?

podziemne_jezioro_melissani_kefalonia_3

Komentarze (3)

Dodaj komentarz
  • Gość *.dynamic.chello.pl

    Wyspa jest piękna. Moja ciocia pracuje tam na plaży w barze przez cały sezon. Wkrótce wraca do Polski z kolejną porcją ciekawostek, takich jak twoje :)

  • Gość *.adsl.inetia.pl

    Historia z wężami skradła mi serce . ;) Uwielbiam takie klimaty,

  • madamebonheur

    Wow, Twoja ciocia ma szczęście! Ja pracuję we Francji, ale to nie to samo...

© 1756 kilometrów na Zachód ...
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci