Menu

Droga do LYKKE

Blog o życiu na emigracji i podróżach.

Monako. Bajkowe księstwo na Lazurowym Wybrzeżu.

madamebonheur

Monako to drugie najmniejsze państwo na świecie - ma ono zaledwie 2 km2 powierzchni i niecałe 37 tysięcy mieszkańców. Jego dzieje sięgają jednak IV w. p.n.e., gdy zostało założone przed starożytnych Greków. Do dzisiejszych czasów przetrwało głównie dzięki sojuszom z innymi silnymi państwami, w tym także Francją (unia celna od 1865 r.). Najwyższa władza znajduje się obecnie w rękach księcia Alberta II, który dzieli ją z parlamentem (Rada Narodowa) i rządem (Rada Rządowa). Miejsce to jest znane przede wszystkim z rajdów samochodowych (Grand Prix Monako Formuły 1), luksusowej dzielnicy Monte Carlo (Grand Casino) oraz barwnego życia towarzyskiego lokalnego monarchy. Poniżej przedstawiam największe atrakcje, jakie udało mi się odkryć:

 1. Jaskinia i ogród egzotyczny

Niejeden ogród egzotyczny w życiu widziałam, ale ten jest wyjątkowy ze względu na dwie rzeczy. Po pierwsze, leży on na skale, z której roztacza się bajeczny widok na miasto i Lazurowe Wybrzeże. A po drugie, znajduje się tu niesamowita i absolutnie fantastyczna jaskinia, pełna stalaktytów, stalagmitów, stalagnatów i draperii.

Monako_67b_4

Monako_47

Monako_67b_1

Turyści mogą zejść 60 metrów w głąb jaskini i przejść udostępnionymi korytarzami. Wewnątrz jest wilgotno i chłodno, choć temperatura utrzymuje się na poziomie +18 st. C. Jaskinia jest oświetlona, a w najczęściej uczęszczanych miejscach znajdują się schody i barierki. Wejście jest możliwe tylko z przewodnikiem o każdej pełnej godzinie. Przewodnik opowiada o historii i odkryciu jaskini, omawia szczególnie ciekawe miejsca i cierpliwie czeka na wszystkich amatorów fotografii :). Zwiedzanie trwa około 40 minut. 

Monako_27

Monako_8

Monako_24

Jaskinia ta nigdy nie była zamieszkiwana przez człowieka, ale przy wejściu do niej znaleziono fragmenty kości pochodzące od różnych zwierząt. Większość z nich można podziwiać w miniaturowym muzeum, które również znajduje się na terenie ogrodu. Na zdjęciu poniżej widać fragment kości tura (łac. bos primigenius). Było to ogromne zwierzę, przypominające byka, które osiągało do 185 cm wysokości i 800 kg wagi. Ostatnia przedstawicielka tego gatunku żyła do 1627 roku na ziemiach polskich i padła z przyczyn naturalnych na terenie lasów należących do wsi Jaktorów (woj. mazowieckie). Tak się składa, że z tych pięknych okolic pochodzi część mojej rodziny, a wspomniane zdarzenie upamiętnia znajdujący się tam kamienny pomnik.

Monako_63

Największą atrakcją muzeum jest jednak doskonale zachowany szkielet mamuta, który również znaleziono na terenie Monako.

Monako_56

Bilet wstępu do ogrodu, jaskini i Muzeum Prehistorii kosztuje 7€20.

 1. Pałac książęcy

Pałac księcia Monako na pierwszy rzut oka wydaje się nieduży, ale nic bardziej mylnego! Jeśli wejdziecie do środka, zobaczycie mnóstwo pięknych i bogato zdobionych sal, które stylem i bogactwem wcale nie ustępują "większym" zamkom. Wszyscy zwiedzający otrzymują audio-przewodniki (dostępne także w jęz. polskim) i podążają wyznaczonym szklakiem. Niestety w środku obowiązuje zakaz robienia zdjęć...

Monako_atrakcje

Monako

Monako_67b_5

Przy odrobinie szczęścia można załapać się na zmianę warty przed pałacem. Bilet wstępu do apartamentów prywatnych księcia kosztuje 8€.

 1. Plaża Lavrotto

Woda morska w Monako naprawdę jest lazurowa... Uwielbiam ten kolor. Co prawda plaże pokrywają drobne kamyczki, ale ja bez problemu dałam radę pływać bez specjalnego obuwia i bardzo miło spędziłam czas.

Monako_92

Monako_98

Poza tym, będąc w Monako wybrałam się na krótki spacer w okolice Portu, Starego Miasta i dzielnicy Monte Carlo. Miasto jest czyste, zadbane i ciągle się rozwija. Zostało jednak zbudowane na terenie górzystym, dlatego spacerowanie pieszo jest trochę męczące. W przemieszczaniu się pomagają jednak liczne schody i windy. Poza tym,  Monako posiada dobrze rozwiniętą sieć autobusową. Całodniowy bilet kosztuje 550. Posiadając go, można też przepłynąć promem na drugą stronę portu.

Monako_84

Monako_91

Monako_84a_22

 Monako należy do strefy Schengen, więc obywatele UE nie muszą się martwić o wstęp na jego terytorium. Zresztą, dojeżdżają tu pociągi i autobusy z Nicei. Księstwo jest oficjalnie suwerennym państwem, ale utrzymuje bliskie stosunki dyplomatyczne z Francją. W związku z tym językiem urzędowym jest francuski, a obowiązującą walutą euro.

Komentarze (4)

Dodaj komentarz
 • Gość *.dynamic.gprs.plus.pl

  Bajeczne miesce fantastyczne jaskinie zdjecia przepiękne masz racje Monako kojazy mi się z romansami tamtejszych władz.

 • Gość: [Magda M. blog] *.dynamic.chello.pl

  Samo Monako jest przepiękne, ale ta jaskinia! Robi oszałamiające wrażenie!

 • getbucks

  Super wpis, codziennie przeglądam Twojego bloga

 • madamebonheur

  [getbucks] Bardzo mi miło, dziękuję ;)

© Droga do LYKKE
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci