Menu

Droga do LYKKE

Blog o życiu na emigracji i podróżach.

Koszty życia we Francji

madamebonheur

Dużo osób pyta mnie o koszty życia we Francji, dlatego postanowiłam przyjrzeć się swoim wydatkom i odpowiedzieć na to pytanie. Zaczynamy analizę :).

koszty_ycia_we_francjiJEDZENIE

Jeśli sami przygotowujemy sobie posiłki i kupujemy produkty spożywcze w przystępnych cenach, powinniśmy być w stanie przeżyć za ok. 250-300€ miesięcznie na osobę. Najtańsze zakupy można robić w sklepach dyskontowych, takich jak Lidl, Leader Price, Aldi i tym podobnych. Oto przykładowe ceny, jakie możemy tam znaleźć (wartość minimalna):

Chleb (500g) – 1.80 euro
Masło (500g) – 0.89 euro
Ser żółty (400kg) – 2.55 euro
Szynka (1kg) – 6 euro
10 jaj – 1.19 euro
Śmietana 15% (500 g) - 0.89 euro
Mleko (1l) – 0.80 euro
Pomidory (1kg) – 3 euro
Ogórki (1szt.) – 0.89 euro
Sałata (1 szt.) - 1 euro
Ziemniaki (1kg) – 0.78 euro
Ryż (1kg) – 1.20 euro
Makaron (500g) – 0.40 euro
Mięso mielone wołowe (1kg) – 4 euro
Filet z kurczaka (1kg) – 8 euro
Olej (1l) – 1.39
Woda mineralna (2l) – 0.30 euro
Cola (2l) – 1.74 euro
Sok (1l) – 1.50 euro
Kawa (200g) – 3.30 euro
Herbata  (30 szt.) – 1.50 euro
Cukier (1kg) – 0.75 euro

Najdrożej jest w piekarniach i małych prywatnych sklepach, choć tych ostatnich ogólnie nie ma zbyt wiele.

Dla porównania, obiad w restauracji kosztuje średnio ok. 12-20€. Zwykle jest to solidne danie główne i deser (ewentualnie przystawka i danie główne). Do każdego posiłku podawana jest też darmowa woda. Niestety, podany przedział cenowy nie dotyczy Paryża, gdzie jedno średniej wielkości danie może kosztować 20€ i więcej.

MIESZKANIE

Koszt wynajmu jest zależny od wielkości mieszkania i jego lokalizacji. W małym mieście waha się on w granicach 500€ miesięcznie za mieszkanie dwupokojowe, mające ok. 40 m2 powierzchni. Na wsi jest nieco taniej, a w większym mieście trochę drożej. Podana kwota również nie dotyczy Paryża, który jest pod tym względem szczególnie kosztowny. Aktualne oferty mieszkaniowe dla wszystkich regionów Francji można znaleźć tutaj https://www.leboncoin.fr/annonces. Wcześniej warto też zapoznać się z zasadami dotyczącymi najmu nieruchomości.

RACHUNKI

Ich wysokość również zależy od wielu różnych czynników, m.in. eksploatacji i wybranych dostawców. Poza tym, każde mieszkanie ma inne zużycie prądu i gazu, uzależnione od sposobu ogrzewania i izolacji. Jeżeli posiadamy lokal z wysoką klasą energetyczną i mamy ogrzewanie elektryczne, za sam prąd możemy płacić ok. 140€ miesięcznie, czyli co najmniej dwa razy więcej niż normalnie. W pozostałych przypadkach można jednak przyjąć, że opłaty miesięczne wynoszą łącznie ok. 150€ (woda, prąd, gaz, wywóz śmieci, media).

KOMUNIKACJA MIEJSKA/POCIĄG

Jeżeli korzystamy z komunikacji miejskiej stale, można wyrobić sobie dokument na wzór karty miejskiej (titre de transport) i wykupić abonament. Ceny są bardzo różne w zależności od miasta i od tego, czy karta obejmuje wyłącznie komunikację miejską, czy również transport kolejowy. Jeżeli mówimy wyłącznie o komunikacji miejskiej to w Grenoble jest to wydatek rzędu 54€ miesięcznie, w Lyonie 64€, a w Paryżu 77€. Trochę inaczej jest w pozostałych, mniejszych i gorzej skomunikowanych miejscowościach. W moim ośmiotysięcznym miasteczku istnieje zaledwie kilka linii autobusowych, którymi można dotrzeć w wybrane miejsca na obszarze Doliny Grésivaudan. Co prawda nie zawsze dojedziemy dokładnie tam gdzie chcemy,  ale miesięczny abonament wynosi tylko 15€. 

Przy regularnym podróżowaniu na większe odległości, konieczne może być wykupienie abonamentu kolejowego. Jeżeli interesują nas nielimitowane przejazdy na wybranej trasie, możemy skorzystać z oferty regionalnych linii kolejowych, np. TER illico MENSUEL (Transport express régional Auvergne-Rhône-Alpes). Przykładowo, dla połączenia Pontcharra-Grenoble (ok.30 km), miesięczna stawka wynosi obecnie 76€. Często istnieje też możliwość wykupienia łączonego abonamentu na pociągi podmiejskie i komunikację miejską (w tym przypadku: TER+TAG). W podanym przeze mnie przykładzie łączna cena będzie wynosiła 117€. Więcej informacji na ten temat można znaleźć tutaj http://www.sncf.com/fr/trains/ter. Na zniżki mogą liczyć dzieci, młodzi do ukończenia 26 roku życia, osoby powyżej 65 roku życia oraz wszyscy, którzy od razu zdecydują się na abonament roczny. Istnieje też możliwość odliczenia kosztów dojazdu do pracy od podatku, a czasem można starać się jeszcze o dodatkowe dofinansowanie u pracodawcy. 

SAMOCHÓD

O ile w dużych i średnich miejscowościach można sobie poradzić bez samochodu, to we wszystkich pozostałych będzie on już niezbędny. Koszt utrzymania auta to jeszcze bardziej indywidualna kwestia, ale moi znajomi przeznaczają na to przynajmniej 300€ miesięcznie. Litr benzyny kosztuje ok. 1.40 €, a obowiązkowe ubezpieczenie minimalne co najmniej 30€ miesięcznie. Koszt części jest podobny jak w Polsce, ale robocizny już znacznie wyższy, zatem wszelkie naprawy w warsztacie będą sporymi wydatkami. Wyszukiwarka różnych wariantów ubezpieczenia samochodowego znajduje się tutaj www.lecomparateurassurance.com. Na lebencoin można też sprawdzić ceny używanych samochodów w różnym stanie.

Na pierwszy rzut oka koszty życia we Francji mogą wydawać się wysokie, więc czy opłaca się tu emigrować w celach zarobkowych? Ja sądzę, że tak, bo ciągle jest tu łatwiej żyć i oszczędzać. Nie jest to jednak finansowy raj w którym od razu giną wszystkie troski, więc idealnie byłoby starać się o płacę nieco wyższą niż "minimalna" (1150 euro netto) bądź dzielić wydatki z drugą osobą. Oczywiście wszystko w miarę możliwości.

Komentarze (10)

Dodaj komentarz
 • Gość: [Wędrująca Ruda] *.adsl.inetia.pl

  Bardzo ciekawy wpis. Takie kompleksowe zestawienia są niezwykle przydatne, aby zorientować się w jakości życia w danym kraju.

 • Gość: [Karola | Życie Me] *.internetia.net.pl

  Dobre zestawienie. Szczególnie przydatne dla kogoś, kto wybiera się do danego kraju na dłużej.

 • Gość: [Natalia] *.dynamic.mm.pl

  W mojej ocenie, brakuje tu jeszcze informacji o średnich zarobkach na przykładowych stanowiskach, tak żeby móc te koszty do czegoś odnieść, z czymś porównać

 • Gość: [Madame bonheur] *.fbx.proxad.net

  [Natalia] O zarobkach pisałam kilkakrotnie pod tagiem "praca". Pensja minimalna, na którą może liczyć zdecydowana większość, wynosi niecałe 1200 euro na rękę.

 • Gość: [Podstawyfrancuskiego] *.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

  Potwierdzam ceny ;) Fajnie, że na blogu pojawiają się takie zestawienia, na pewno dużej liczbie osób się przyda :)

 • Gość: [Cheap Flights To Istanbul] 196.75.150.*

  Potwierdzam ceny ;) Fajnie, że na blogu pojawiają się takie zestawienia, na pewno dużej liczbie osób się przyda :)

 • Gość: [Assurance Auto Resilie] 196.75.5.*

  Vous avez été résilié et vous ne savez pas quoi faire ni vers qui vous tourner ? Ne vous inquiétez pas car nous avons une solution qui répond vos attentes <a href="www.autoassuranceresilie.fr/>Assurance Malus</a> et qui vous permet dtre assuré un bon tarif et dans les plus brefs délais. De nos jours, il est aisé de sassurer mme aprs une résiliation de lassureur pour nimporte quel motif.

 • Gość: [Assurance Auto Resilie] 196.75.5.*

  Vous avez été résilié et vous ne savez pas quoi faire ni vers qui vous tourner ? Ne vous inquiétez pas car nous avons une solution qui répond vos attentes et qui vous permet dtre assuré un bon tarif et dans les plus brefs délais. De nos jours, il est aisé de sassurer mme aprs une résiliation de lassureur pour nimporte quel motif.

 • sigrata

  Bardzo fajne zestawienie, na pewno się przyda, zwłaszcza dla osób rozważających przeprowadzkę. A czy dowiadywałaś się może, jakie są ceny w nieruchomościach ale zakupu mieszkań? Chciałabym porównać ceny mieszkań z deweloper kraków i w średniej wielkości mieście we Francji. Na stolicę na pewno nie byłoby nas stać. Rozważamy z chłopakiem wyjazd lub też kupno mieszkania w Polsce i zastanawiam się czy przypadkiem ceny nie byłyby porównywalne?

 • madamebonheur

  [Sigrata] Z tego co widzę, ceny mieszkań są tu raczej znacznie wyższe niż w Polsce. Ja jestem z Warszawy i tam mieszkanie ok. 50 m2 z rynku wtórnego, kosztuje ok. 100 000 euro. Podobne mieszkanie w moim, raczej małym miasteczku kosztuje nawet ok. 160 000 euro... Jednak są tu dość korzystne warunki kredytowe - niższa niż w Polsce oprocentowanie i pewne ulgi dla młodych par, które nabywają swoje pierwsze mieszkanie. Jeśli nie możecie się zdecydować, może warto wyjechać i kupić mieszkanie w Polsce, żeby potem wrócić? To niełatwa decyzja, ale życzę Wam powodzenia.

© Droga do LYKKE
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci