Menu

Droga do LYKKE

Blog o życiu na emigracji i podróżach.

Podatki we Francji

madamebonheur

Większość osób za pewne słyszała o odważnej decyzji aktora Gerard’a Depardieu, który kilka lat temu zadeklarował, iż zrzeknie się francuskiego obywatelstwa, a w jego miejsce przyjmie obywatelstwo… rosyjskie. Gwiazdor filmu ”Asterix i Obelix” wyraził w ten sposób sprzeciw wobec ogromnej 75% stopie podatkowej, którą mieli zostać obciążeni najbogatsi obywatele Francji. A więc, czy podatnicy naprawdę mają tu tak źle?

Impôt sur le revenu (podatek dochodowy)

Ostatecznie pomysł prezydenta Francois Hollande’a okazał się niewypałem, a obecna stopa podatkowa we Francji wynosi od 0-45% i jest zależna od uzyskiwanych dochodów. Osoby, które zarobiły w ciągu roku mniej niż 9690€ wypełniają zeznanie podatkowe, ale nie płacą podatku (kwota wolna). W pozostałych przypadkach wygląda to następująco:

Wysokość uzyskanych dochodów:

Stopa oprocentowania podatkowego:

Do 9 690 €

0 %

9 690 € do 26 764 €

14 %

26 765 do 71 754 €

30 %

71 755 € do 151 956 €

41 %

Ponad 151 956 €

45 %

Ogólnie można powiedzieć, że w najlepszej sytuacji jest ten, kto zarabia nieco ponad minimalną krajową (ok. 1140 euro netto/miesiąc): ma dość dużo pieniędzy, podatek w granicach 14% i możliwość korzystania z przywilejów socjalnych. Natomiast im więcej się zarabia, tym wyższy podatek się płaci i to w znacznej mierze po to, żeby państwo mogło dopłacać tym, którzy mają mniej…

We Francji osoby zatrudnione na umowę o pracę samodzielnie odprowadzają zaliczki na podatek, które są pobierane trzy razy w roku, po uprzednim zawiadomieniu ze strony urzędu (zwykle w lutym, maju i wrześniu). Ja łącznie przeznaczam na to każdego roku nieco ponad 1/3 jednej pensji.

Od stycznia 2019 roku wchodzi w życie zmiana, zgodnie z którą podatek dochodowy dla osób fizycznych będzie potrącany z góry i na bieżąco odejmowany od każdej wypłaty. Wypełnienie rocznej deklaracji podatkowej będzie jednak nadal konieczne, aby potwierdzić, że urząd skarbowy pobrał odpowiednią kwotę. Jeżeli jest ona za duża, można liczyć na zwrot nadpłaconego podatku.

Co jeszcze warto wiedzieć o podatku dochodowym?

1. Po każdym przepracowanym miesiącu, pracownik otrzymuje dokument zwany fiche de paie (odpowiednik polskiego RMUA), który zawiera informacje o uzyskanych zarobkach i ilości przepracowanych godzin. Ostatni fiche de paie z danego roku rozliczeniowego zawiera dodatkowo informację o całkowitych dochodach uzyskanych w danym roku rozliczeniowym.

2. W przypadku pierwszego zeznania podatkowego najpierw trzeba pobrać formularz déclaration de revenus z urzędu lub strony internetowej. Po wypełnieniu należy go odesłać na wskazany adres najpóźniej do końca maja. Przy każdym kolejnym zeznaniu rocznym jest jeszcze łatwiej, gdyż urząd sam wysyła do nas wypełnione zeznanie podatkowe. My tylko weryfikujemy czy wszystko się zgadza. Jeśli tak, to podpisujemy i odsyłamy, a jeśli nie, to wypełniamy nowy druk i uzupełniamy informacje związane z dodatkowymi dochodami i ulgami podatkowymi, które nie zostały uwzględnione. Uwaga! W przypadku rozliczenia dochodu za pierwszy rok, cały podatek płaci się jednorazowo (zazwyczaj w sierpniu płatnik dostaje listownie informację o konieczności zapłaty wskazanej kwoty).

3. Zeznanie podatkowe za miniony rok składa się do urzędu skarbowego (Trésor public) właściwego ze względu na miejsce zamieszkania (departament): osobiście, za pośrednictwem strony internetowej lub korespondencyjnie.

4. Druk zeznania podatkowego jest napisany prostym językiem i łatwy do wypełnienia. Wystarczy wpisać swoje dane osobowe i łączną sumę uzyskanych dochodów, pomniejszoną o koszty uzyskania przychodu. Warto podkreślić, że nie ma przy tym takich dziwnych sytuacji jak z polskim PIT-em, czyli rozwiązań w stylu: "Jeżeli odpowiedziałeś tak, to wypełnij okno 168a w załączniku 1c, a jeśli odpowiedziałeś nie, to dołącz druk C-108 i wypełnij pola 1-10". Absolutnie nie!

5. Poza tym istnieje szereg rzeczy, które można odliczyć od podatku, m.in. koszt zatrudnienia (transport i posiłek), koszt utrzymania dziecka (w tym także jego kształcenia i opieki poza domem) i dodatkowe wydatki (alimenty, kredyt mieszkaniowy itp.). Więcej informacji na ten temat można uzyskać bezpośrednio w urzędzie.

Euro_coins_and_banknotes

Poza tym, istnieją następujące rodzaje podatków:

Taxe audiovisuelle (podatek medialny)

Raz w roku płacą go wszyscy, którzy posiadają w domu odbiornik telewizyjny. Wynosi on ok. 137 euro.

Taxe d'habitation (podatek mieszkaniowy)

Raz w roku płacą go wszyscy, którzy mieszkają w opodatkowanym lokalu i to niezależnie od tego czy są jego właścicielami czy najemcami (istotny jest sam fakt "zamieszkiwania"). Wysokość tego podatku jest zależna od wielu różnych czynników, w tym także gminy do której należy lokum. Opłata w mojej okolicy wynosi mniej więcej 268 euro.

Właściciele lokali płacą też dodatkowo podatek od posiadanych nieruchomości, czyli taxes forcières.

TVA (la taxe sur la valeur ajoutée)

Jest to podatek od towarów i usług, czyli VAT. Bywa on też określany jako „podatek od wydawania pieniędzy”. We Francji wynosi on aktualnie 20%.

Płacenie podatków nigdy nie należy do najprzyjemniejszych obowiązków, a Francja na pewno nie jest rajem podatkowym. Ogólnie jednak sądzę, że "przeciętny zjadacz chleba" jest w stanie pokryć wymienione wyżej wydatki raczej bez większych problemów. Więcej stracą natomiast te osoby, których dochód znacznie przekracza przeciętne zyski.

Komentarze (8)

Dodaj komentarz
 • Gość: [alfabetpodróżniczy] *.dynamic.gprs.plus.pl

  Bardzo ciekawy wpis. Dobrze wiedzieć jak różne kwestie rozwiązywane są w innych krajach. We Francji trochę tych podatków się uzbiera. Jednak jak to mówią, wszędzie dobrze, gdzie nas nie ma ;)

 • Gość: [Ewa] *.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Wow, nawet by mi do głowy nie przyszło, że we Francji, aż tyle podatków!

 • Gość: [Polak we Francji] *.rev.sfr.net

  Francja krajem b.dotkliwych podatkow,
  ogolnia to Francja tylko bardzo dobrze wyglada, z bliska gorzej znacznie,
  chociaz zalezy gdzie...

  "Gerarda Pardieu" : chyba Depardieu ?

  hohoho.

 • madamebonheur

  Ups, mój błąd. Dobrze jednak, że czyjeś wprawne oko wyłapało tą niechlubną literówkę :)

 • krisskala

  hehe
  Z racji tego że mam w jednym z niższych przedziałów to jednak taka perspektywa mi się podoba ;)

 • Gość: [Jarek] 80.215.158.*

  Witaj. Bardzo pomocny wpis i super ciekawy blog. Czy mam czekać na jakieś wezwanie do zapłaty za podatek audiowizualny i mieszkaniowy czy sam musze sie gdzieś zgłosić i go tam zapłacić?

 • Gość: [Hania] *.dynamic.chello.pl

  Świetny wpis, zachodni kraj obserwowany i widziany nieco inaczej :) Moja ciocia od prawie 15 lat mieszka we Francji (Lyonn) i potwierdza wiele z tych elementów, wbrew pozorom łatwo nie jest. Podobno często muszą poszukiwać biur i porad dotyczących złożoności i rozliczania się z <a href="www.meritum-cob.pl/doradztwo-podatkowe/ title="doradztwo podatkowe Wrocław" alt="doradztwo podatkowe Wrocław">podatków</a>, które - do niskich nie należą ;)

 • madamebonheur

  [Jarek] Ja takie wezwanie dostaję co roku pocztą. Jednak jeśli masz wątpliwości, to myślę, że zawsze warto dopytać w urzędzie. To najlepsze źródło informacji.

© Droga do LYKKE
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci