Menu

Droga do LYKKE

Blog o życiu na emigracji i podróżach.

Paryż! Zwiedzanie, zabytki i ciekawe miejsca.

madamebonheur

Pewien Paryżanin powiedział mi kiedyś, że aby dobrze poznać Paryż, trzeba spędzić w nim co najmniej trzy tygodnie. Ja uważam, że na zwiedzenie najważniejszych części miasta i dość dobre poznanie panującego w nim klimatu wystarczy przeciętnemu turyście tydzień. Osobiście widziałam tam już prawie wszystko co warto zobaczyć, a tylko kilka rzeczy zajęło w mojej pamięci szczególne miejsce. W związku z tym, przedstawię Wam moją subiektywną listę tego, co koniecznie trzeba zobaczyć w stolicy Francji.

I. Tour Eiffel (Wieża Eiffla)

Jakże by inaczej! Żelazna Dama została stworzona dla uświetnienia Wystawy Światowej organizowanej we Francji w 1889 r. i do lat 30 XX wieku uchodziła za najwyższą budowlę na świecie. Jak na te czasy, była imponującą konstrukcją i tak naprawdę wciąż zachwyca, uchodząc za najbardziej rozpoznawalny symbol miasta, a nawet kraju. Wysokość wieży wynosi obecnie 324 metry i nie jest stała, bowiem zależy od długości anteny przymocowanej na szczycie.

Wiea_Eiffla_1
Wieża Eiffla posiada trzy poziomy widokowe. Dwa największe są dostępne zarówno windą jak i schodami, a trzeci - najmniejszy i najwyższy, wyłącznie za pośrednictwem windy. Ze względu na swoją ograniczoną powierzchnię i trudne warunki atmosferyczne, często bywa zamknięty dla zwiedzających. Gwarancję "zdobycia" szczytu zapewnia wyłącznie wcześniejsze kupienie odpowiedniego biletu za pośrednictwem Internetu. Z drugiego poziomu doskonale widać panoramę Paryża i wszystkie budynki, ale jedynie z samej góry można dostrzec symetryczne i dokładnie zaplanowane ulice, które układają się w jedną spójną całość.

Widok ze szczytu na Sekwanę i zabytkowe centrum miasta:

Panorama_Parya_6

Widok z niższego poziomu na złoty Most Aleksandra III. W oddali widać także Diabelski Młyn, a obok niego wielki gmach Luwru.

Panorama_Parya_4

Poniżej znajdują się Pola Marsowe i punkt widokowy Trocadéro, z którego powstają najlepsze zdjęcia z wieżą w tle. Przy dobrej widoczności niemal cały czas widać tam blaski flesza i tłum zgromadzonych ludzi, którzy nieustannie fotografują Żelazną Damę.

Panorama_Parya_5

 Za Trocadéro, które widzimy tu w powiększeniu, znajduje się dzielnica biznesowa La Défense.

Widok_z_wiey_Eiffla

Widok na Bazylikę Sacré Coeur, wznoszącą się nad słynną dzielnicą Montmartre. Gdzieś tam pracowała filmowa Amelia i z tego co wiem, można nawet odwiedzić kawiarnię, w której kręcono film :).

Panorama_Parya_2

Na zdjęciu poniżej znajduje się Sekwana, a na niej malutkie statki typu bateau-mouche. Oferują one turystom różne warianty rejsów widokowych, z których warto skorzystać podczas ładnej pogody. W bliskiej okolicy Wieży Eiffla znajduje się też przystań wodna i Place de Varsovie (Plac Warszawski). Zwykle mijamy go idąc spacerem z Trocadéro do Żelaznej Damy, ale nie zawsze mamy świadomość, że został nazwany na cześć naszej stolicy.

Panorama_Parya_11

Ten okazały budynek to z kolei kompleks Les Invalides, w którym mieści się Mauzoleum Napoleona:

Panorama_Parya_3

Niedaleko znajduje się również nadziemna stacja metra Bir-Hakeim. Pociąg wynurza się tam na powierzchnię i ponownie wraca pod ziemię. Jednak ze względu na zabudowania, lepszy efekt tego niecodziennego zastosowania można podziwiać jadąc kolejką i przejeżdżając przez stację o nazwie La Bastille.

Wiea_Eiffla_3_Panorama_Parya_Metro_paryskie

Wieża Eiffla wygląda bardzo ciekawie zarówno w dzień i jak w nocy, gdy dodatkowo można podziwiać różne efekty świetlne.

Wiea_Eiffla_2

 

II. Cathédrale Notre Dame de Paris (Katedra Notre Dame)

Katedra należy do jednego z najpopularniejszych zabytków architektury gotyckiej na świecie, co po części zawdzięcza słynnej powieści „Dzwonnik z Notre Dame” Victora Hugo. Budowa została zainicjowana w 1163 r. i trwała prawie 200 lat. Niesamowita architektura robi wielkie wrażenie zarówno z zewnątrz, jak i w środku. Zwiedzając katedrę, można znaleźć co najmniej kilka ciekawych miejsc. Ołtarz, który można obejść dookoła otaczają interesujące rzeźby, witraże i obrazy. W skarbcu znajdują się cenne dzieła sztuki złotniczej i relikwiarze. W kryptach przed katedrą możemy podziwiać wykopaliska archeologiczne z czasów galo-rzymskich, a z wież Notre Dame piękny widok na panoramę Paryża wraz z Wieżą Eiffla. Przy okazji można też obejrzeć dzwonnicę i słynne maszkarony - rzeźby przedstawiające człekokształtne chimery, które zdobią szczyt monumentalnej budowli. Warto też wiedzieć, że dziedziniec przed katedrą nosi nazwę Placu Jana Pawła II (Parvis Notre-Dame - Place Jean-Paul II). 

Katedra_Notre_Dame_Pary

Katedra_Notre_Dame_Pary__3

Katedra_Notre_Dame_Pary__6

Katedra_Notre_Dame_Pary__4

Katedra_Notre_Dame_Pary__5

Katedra_Notre_Dame_Pary__1

Notre_Dame_panorama_parya_1

Notre_Dame_panorama_parya_2
Katedra znajduje się w ścisłym centrum Paryża, na wyspie leżącej na Sekwanie (Île de la Cité). Niedaleko mieści się również okazały Palais de la Cité, a w nim Conciergerie (więzienie z czasów rewolucji francuskiej) i Sainte Chapelle (kaplica zamkowa w dawnej siedzibie królewskiej).

Pary_Sekwana_Palais_de_la_Cite

III. Musée du Louvre (Luwr)

Pierwszą siedzibą królów we Francji był potężny i nieco surowy zamek na przedmieściach Vincennes, który z czasem zaczął być postrzegany jako ponury. Wówczas król Karol V Mądry przeniósł swoją siedzibę do Palais du Louvre. Pałac ten jest obecnie znany jako jedno z największych muzeów sztuki na świecie i szacuje się, że znajduje się w nim około 14 km2 ekspozycji! Obiekt dzieli się na trzy skrzydła, zwane Richelieu (kardynał i pierwszy premier Francji), Denon (dyrektor placówki w czasach Napoleona) i Sully (minister finansów za czasów Henryka IV). Każde skrzydło składa się dodatkowo z kilku rozległych poziomów i posiada eksponaty związane z rzeźbą, malarstwem i rzemiosłem artystycznym od starożytności (Egipt, Bliski Wschód, Grecja, Rzym) aż do końca XIX wieku. Placówka posiada w swojej kolekcji wiele eksponatów światowej sławy, m.in. słynny obraz Mona Lisa pędzla Leonarda da Vinci czy też posąg Wenus z Milo z ok. 125 r. p.n.e. Osobiście mogłabym się tam zamknąć i nie wychodzić przez wiele dni. Najważniejsza dzieła impresjonistów i postimpresjonistów znajdują się zaś w Musée d’Orsay, a działa sztuki współczesnej w Musée Pompidou.

Muzeum_Luwr_Piramidy_Paac

Tuż przy Musée du Louvre rozciągają się ogrody Tuilerie prowadzące do pięknego Place de la Concorde. Podczas rewolucji francuskiej znajdowała się tam gilotyna, która pozbawiła życia wiele osób, w tym króla Ludwika XVI oraz królową Marię Antoninę. Obecnie na jej miejscu stoją dwie okazałe fontanny i ogromny obelisk ofiarowany Francji w XIX wieku przez władcę Egiptu. 

Ogrody_Luwr

Nieco dalej znajduje się także słynna Aleja Champs-Elysées, a na jej końcu Arc de triomphe (Łuk triumfalny). Są to idealne miejsca na przyjemne spacery. Niedaleko nich można znaleźć także piękny Pont Alexandre III (most dedykowany carowi Aleksandrowi III) oraz kompleks Les Invalides

ChampsElysees_1

ChampsElysees_2

ChampsElysees_uk_triumfalny_Pary

Most_Aleksandra_III_1

IV. Palais du Versailles (Pałac wersalski)

Oficjalnie jest to największy pałac królewski w Europie i zdecydowanie największy obiekt tego typu, jaki w życiu widziałam! Od XVII wieku pełnił rolę głównej rezydencji królewskiej, która przeszła największy rozkwit za czasów króla Słońce - Louisa XIV. W siedmiuset pokojach, mieszkał władca z rodziną królewską, kilkunastoma tysiącami dworzan i liczną służbą. Dodatkowo, gmach mieścił niejednokrotnie nawet 20 tysięcy gości w jednym czasie! Najsłynniejsze sale pałacowe to Wielka Sala Lustrzana, Salon Herkulesa, sypialnia królowej, apartamenty królewskie i kaplica królewska. Dosłownie przytłaczają one swoim bogactwem!

Paac_w_Wesalu_11

Paac_w_Wesalu_32

Paac_w_Wesalu_41

Paac_w_Wesalu

Grand_Trianon_Wersal_2

Ponad to, obiekt otacza park o pow. 800 ha, na terenie którego znajdują się także dwa mniejsze pałace Marii Antoniny - Grand Trianon i Petit Trianon. Ten ostatni, najmniejszy i najskromniejszy, królowa traktowała jako miejsce odpoczynku i „schronienie od luksusu”. 

Grand_Trianon_Wersal_1

Ogrody_w_Wersalu

Petit_Trianon_Wersal_21

Petit_Trianon_Wersal1

Na terenie posiadłości znajduje się także Hameau de la Reine - mała wiejska wioska i Wielki Kanał (Grand Canale) o długości 2 km. Pokonanie dużych odległości między obiektami ułatwia przejazd kolejką elektryczną, choć warto też trochę pospacerować i poodkrywać różne urokliwe zakątki posiadłości. 

Ogrody_wersalskie_1

Cały obiekt przetrwał rewolucję francuską. Został jednak splądrowany i stopniowo zaczął popadać w ruinę. Napoleon ocalił zabytek przed postępującym zniszczeniem i jako pierwszy przeprowadził niezbędne renowacje. Wkrótce potem gmach zamieniono w muzeum, w którym zgromadzono wiele obrazów i rzeźb ilustrujących najistotniejsze momenty z historii Francji. Znajduje się tu też wiele oryginalnych mebli i rekwizytów,  które z czasem odzyskano. 

Na wycieczkę do Wersalu należy poświęcić cały dzień, przy czym na pewno będzie to bardzo intensywna i kosztowna wyprawa. Bilet zapewniający wstęp do pałacu, ogrodu i pozostałych znajdujących się w nim obiektów kosztuje łącznie 25 euro. Kolejka elektryczna jest dodatkowo płatna i kosztuje 3 euro. Niektóre paryskie biura podróży organizują dojazd i szybkie zwiedzanie najważniejszych miejsc głównego pałacu, ale ja wolałam wybrać się tam sama i zobaczyć na spokojnie wszystko co mnie interesuje. Do Wersalu można dotrzeć koleją podmiejską z dwóch paryskich dworców - Paris Montparnasse - Versailles Chantiers lub Paris Saint-Lazare - Versailles-Rive Droite, a bezpośrednio do zamku dojść pieszo w ok. 15 min.

V. Château de Vincennes (Zamek Winceński)

Na początku był to prosty dwór obronny, w którym wypoczywał król Louis VII le Jeune. Rozbudowany przez kolejnych władców, stał się ogromnym i okazałym zamkiem, który pełnił rolę rezydencji królewskiej od XII do XIV wieku. W kolejnych latach znajdowała się tam manufaktura porcelany, potem więzienie, aż wreszcie utworzono muzeum. Miejsce to, choć bardzo ciekawe, jest jednak mało popularne w porównaniu z pozostałymi sztandarowymi atrakcjami Paryża. Mimo to uważam, że warto je odwiedzić.

Zamek_Vincennes_Pary_1

Zamek_Vincennes_Pary_2

Zamek_Vincennes_Pary_4

 

Zamek_Vincennes_Pary_5

 V. Les catacombes de Paris (Katakumby paryskie)

Wiele milionów lat temu, w  miejscu w którym obecnie leży Paryż, znajdowało się prastare morze. Po jego wyschnięciu powstało wiele cennych skał wapiennych, które były wydobywane od starożytności, aż do czasów współczesnych XIX wieku. Stanowiły one wyjątkowo solidny i trwały budulec, z którego stworzono wiele wspaniałych budowli (m.in. paryską Katedrę Notre Dame). W wyniku prac wydobywczych, wydrążono pod miastem labirynt tuneli zajmujący powierzchnię 770 hektarów! Do dziś istnieje specjalna komisja, która bada stan tuneli, tworzy ich mapy i stara się zapobiegać zawałom ziemi. Pozostała część  labiryntu została natomiast zamieniona w katakumby.... Podczas epidemii cholery i trądu, król Louis XVI podjął decyzję o likwidacji wszystkich miejskich cmentarzy i przeniesieniu kości do starych tuneli. Miało to zapobiec rozprzestrzenianiu się zarazy i umożliwić miastu dalszy rozwój. Szacuje się, że paryskie podziemia stanowią masowy grób dla około 6 milionów osób! Część kości została precyzyjnie ułożona i rozmieszczona w salach, opatrzonych różnymi sentencjami dotyczącymi życia i przemijania, a tunel o długości około 2 km udostępniono zwiedzającym. Wejście znajduje się na środku placu, przy stacji metra Denfert- Rochereau. 

Katakumby_paryskie

Czasem wciąż jeszcze ciężko mi uwierzyć w to, co kryje się w podziemiach miasta zakochanych...

Bon voyage !

Komentarze (7)

Dodaj komentarz
 • Gość: [imomo] *.internetunion.pl

  Paryż jeszcze przede mną . Mój 6 -letni syn chce bardzo tam pojechać ; -) i chyba słusznie!

 • Gość: [Małgorzata Bardadyn] *.adsl.inetia.pl

  Paryż jest piękny. Cudownie było przeczytać ten post i ponownie przenieść się pamięcią do tego miasta. Ja niestety nie zwiedziłam Wersalu, więc jest pretekst do kolejnej wizyty :D

 • Gość: [Madame Bonheur] *.fbx.proxad.net

  [Małgorzata Bardadyn] Wersal zwiedziłam będąc w Paryżu dopiero za trzecim razem, bo wcześniej nigdy nie było mi po drodze ;) Jeśli chcesz się tam dostać, to możesz skorzystać z oferty jednego z biur podróży, które oferują transport autokarem w obie strony i zwiedzanie z audiobookiem lub dostać się tam samodzielnie, korzystając z kolei podmiejskiej (np. dworzec Paris St Lazare - Versailles Rive Droite). Ja wybrałam tą drugą opcję, gdyż wolę zwiedzać na spokojnie i skupiać się na tym co mnie najbardziej interesuje. Udanej podróży!

 • Gość: [Agnieszka K. Cyfrowa Humanistka] *.static.chello.pl

  Twój tekst przywołał i moje wspomnienia o Paryżu. Na pewno jeszcze kiedyś tam wrócę...

 • Gość: [Zołza z kitką] *.play-internet.pl

  W Paryżu byłam, jeszcze jako dziecko. I tak naprawdę niewiele z tej wycieczki pamiętam. A bardzo żałuję! Dlatego teraz, już jako dorosła osoba, po cichu marzę o podróży do Francji...:)

 • Gość: [Ela primipiatti.pl] *.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

  Mam nadzieje, ze juz niedługo zobaczę na żywo wieże Eiffla Twoje propozycje są trafione w 100%

 • Gość: [Bielecki.es] *.wroclaw.dialog.net.pl

  Świetna relacja tylko pozazdrościć możliwości oglądania tych wszystkich miejsc na żywo. ;)

© Droga do LYKKE
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci