Menu

Droga do LYKKE

Blog o życiu na emigracji i podróżach.

Annecy i Grenoble w regionie Rhône-Alpes. Atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca.

madamebonheur

Rhône-Alpes to region w południowo-wschodniej Francji, który znajduje się tuż przy granicy ze Szwajcarią (Genewa) i Włochami (Turyn). Można tu znaleźć wiele urokliwych miejscowości, otoczonych górami, lasami i licznymi jeziorami. Na szczególne wyróżnienie zasługują przede wszystkim Chamonix Mont Blanc (najwyższy szczyt Europy i jego okolice), Courchevel (prestiżowy kurort narciarski, w którym odbywają się m.in. zawody Pucharu Europy w narciarstwie alpejskim i Letnie Grand Prix w skokach narciarskich), a także Tignes i Deux Alpes (ośrodki narciarskie na lodowcach, na których można jeździć na nartach nawet latem). Największym ośrodkiem miejskim jest natomiast Lyon. W tym poście chciałabym Wam jednak opowiedzieć o moich najbliższych okolicach i o tym, co je wyróżnia.

GRENOBLE

To pięknie położone miasto bywa nazywane “stolicą francuskich Alp” (la capitale des Alpes). Mimo to, że nie jest ono ani szczególnie duże (pow. 18km2), ani bardzo zaludnione (ok. 150 000 mieszkańców), uchodzi też za ważne krajowe centrum naukowe. Znajdują się tu trzy uniwersytety, politechnika, szkoła zarządzania, a nawet ośrodek badań nuklearnych i centrum nanotechnologii.

BASTYLIA (La Bastille)

Na wzgórzu wznoszącym się nad miastem znajduje się warownia obronna z XVI wieku. Jej szczyt można zdobyć pieszo lub za pomocą kolejki linowej (téléphérique). Spacer urozmaicają liczne mury obronne, schody i korytarze. Na górze znajduje się taras widokowy z którego doskonale widać panoramę miasta i otaczające je góry. Przy dobrej widoczności można dostrzec nawet wierzchołek Mont Blanc.

Grenoble_12

 

Grenoble_3

Grenoble_1

Grenoble_61

 

Grenoble_7

Polecam także wdrapanie się na sam szczyt góry - tam, gdzie nie dojeżdża kolejka. Po drodze można przejść po korytarzach wydrążonych w jaskiniach i zobaczyć kilka pomników, upamiętniających największe francuskie bitwy.

Grenoble

Grenoble_2


Grenoble_5

STARE MIASTO (Ville ancienne)

Wzdłuż rzeki Isère biegnie ładna promenada spacerowa, a wokół niej znajduje się dużo pubów i restauracji. Warto pospacerować po typowych, wąskich uliczkach Starego Miasta. Do najciekawszych miejsc należą: Place St André wraz z Pałacem Dauphiné i pomnikiem rycerza Bayard, Katedra Notre Dame z XII wieku, Kościół Saint Laurent z XI wieku, a także tętniący życiem Place Grenette.

Grenoble_11

 

Grenoble_13

WYCIĄGI NARCIARSKIE I SNOWBOARDOWE      

Najbliżej miasta znajduje się duża stacja narciarska o nazwie Chamrousse (1400-2250 m.n.p.m). Oprócz zwykłych tras zjazdowych, można znaleźć tam także Snow Park i przystosowany do jazdy obszar zalesiony.

TRANSPORT PUBLICZNY

Do samego Grenoble można dojechać pociągiem podmiejskim (SNCF), dalekobieżnym (TER) i szybką koleją (TGV). Niecałe 45 km za miastem znajduje się też port lotniczy Airport Grenoble. W sezonie zimowym można liczyć na bardzo tanie loty z Polski do Francji (ok. 35 euro). 

W mieście można korzystać z tramwajów  (www.smtc-grenoble.org/oldles-lignes-de-tramway#), autobusów (http://www.tag.fr/) i rowerów miejskich (http://www.metrovelo.fr). Istnieje tu też CitéLib - sieć jednoosobowych samochodów elektrycznych do wypożyczenia.

ANNECY

To miasto bywa z kolei nazywane „alpejską Wenecją” (fr. Venice du Nord). Znajduje się tu prześliczne Stare Miasto (Vieux Ville), którego największą atrakcją są urocze mosteczki i przepływające pod nimi kanały. Żeby zobaczyć jak najwięcej, proponuję zacząć spacer przy Moście Zakochanych (Pont des Amours), a potem kierować się do charakterystycznego Fortu na Wyspie (Palais de l'Isle), przypominającego nieco "zamek na wodzie", a następnie podążać w kierunku wzgórza i znajdującego się tam zamku (Château d'Annecy). 

Annecy_1

 

Annecy_2

Annecy_10

Annecy_3

Annecy_4

Blisko Starego Miasta znajduje się też ogromne jezioro polodowcowe (Lac d'Annecy) i kilkanaście kameralnych plaż. Dzięki temu miasto jest prawdziwym rajem dla miłośników wszelkich sportów wodnych, takich jak pływanie, nurkowanie, kajakarstwo, żeglarstwo, narty wodne, rowery wodne i prawie wszystko co można sobie wymarzyć. Popularne jest także paralotniarstwo, kolarstwo, wędkarstwo i skalna wspinaczka. Niestety większość plaż, jak to bywa w górskich rejonach, jest pokryta trawą lub kamieniami, dlatego wcześniej warto zaopatrzyć się w buty do pływania. Wspomniane jezioro jest krystalicznie czyste i pełne łabędzi, a w ramach dodatkowej rozrywki można przepłynąć je statkiem. Przy dobrej widoczności również widać stąd wierzchołek Mont Blanc.

W okolicach jeziora biegną też liczne szlaki górskie. Jednym z najciekawszych miejsc w okolicy są wodospady, pod którymi można przejść (Cascade d'Agnon) i mały rezerwat zwierząt górskich o nazwie Parc animalier Grande Jeanne (wstęp wolny). Więcej informacji na ten temat można znaleźć tu, a także tu.

Annecy_1

Annecy_2

Annecy_3

Annecy_6

Z licznych lokalnych wzniesień można też cieszyć się widokiem miasta i jeziora:

Annecy_5


Polecam też spróbowanie lokalnej kuchni (cuisine savoyarde), która cieszy się szczególną sławą.

TRANSPORT

Dla niezmotoryzowanych istnieje dworzec kolejowy (TGV/SNCF) i lokalna sieć autobusowa (https://www.sibra.fr/).

Komentarze (5)

Dodaj komentarz
 • Gość: [Szymon] *.dynamic.chello.pl

  Jeszcze mnie nie zawiało do Francji, ale myślę, że ten wpis może się przydać!

 • Gość: [Poligon Domowy - Kaśka] *.ewttruck.static.3s.pl

  chciałabym tam kiedys pojechać... choć ja raczej podróżuje po Polsce, z zasady, ale może kiedyś poszerzę horyzonty...

 • Gość *.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Przepiekne zdjecia :) Kiedys sobie obiecywalam ze kiedys moje nogi tam stana :D

 • madamebonheur

  Dziękuję za komentarze i bardzo zachęcam do podróży w te strony :)

  [Poligon domowy-Kaśka] Ja wcześniej też podróżowałam głównie po Polsce, ale czasem dobrze jest zobaczyć coś innego. Poza tym, ceny są często bardzo porównywalne.

 • Gość: [Mlodzi] *.ssp.dialog.net.pl

  Annecy jest takie śliczne, też popełniliśmy o nich wpis bo jesteśmy zakochani w tym miejscu!
  mlodzinadorobku.pl/annecy-francja-dlaczego-warto-tam-jechac/

© Droga do LYKKE
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci