Menu

1756 kilometrów na Zachód ...

Blog o emigracji, życiu we Francji i podróżach. Notatki osobiste.

Annecy i Grenoble w regionie Rhône-Alpes. Atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca.

madamebonheur

Rhône-Alpes to region znajdujący się w południowo-wschodniej Francji. Jego nazwa pochodzi od największej rzeki Rodan oraz alpejskiego łańcucha górskiego, który rozciąga się na tym terenie. Można tu znaleźć wiele ciekawych miejscowości, które są otoczone górami, lasami i licznymi jeziorami. Niedaleko stąd także do Szwajcarii (Genewa) i Włoch (Turyn). Największą i najciekawszą aglomerację stanowi Lyon, jednak w tym poście postaram się skupić na moich najbliższych okolicach i opowiedzieć, co je wyróżnia. 

GRENOBLE

Miasto to bywa nazywane “stolicą francuskich Alp” (la capitale des Alpes), a także “małym, wielkim miastem”. Nie jest ono ani szczególnie duże (pow. 18km2), ani bardzo zaludnione (ok. 150 000 mieszkańców), ale uchodzi za ważne krajowe centrum naukowe. Znajdują się tu trzy uniwersytety, politechnika, szkoła zarządzania, ośrodek badań nuklearnych i centrum nanotechnologii. Warto jednak zauważyć, że francuska skala wielkości miast jest zupełnie inna niż w Polsce i miejscowość ta rzeczywiście wyróżnia się na tle pozostałych, co zawdzięcza także dobrej komunikacji publicznej (więcej informacji). Jest to też dynamicznie rozwijająca się aglomeracja, położona w otoczeniu pięknych, alpejskich szczytów.

Oto największe lokalne atrakcje:

BASTYLIA (La Bastille)

To warownia obronna zbudowana w XVI wieku, która wznosi się nad miastem. Jej szczyt można zdobyć za pomocą zabytkowej kolejki linowej (Le téléphérique) lub pieszo. Spacer urozmaicają okoliczne korytarze, mury obronne i schody. Na górze znajduje się duży taras widokowy, z którego doskonale widać panoramę miasta w otoczeniu gór. Przy dobrej widoczności można dostrzec nawet Mont Blanc. Polecam też wdrapanie się na najwyższy wierzchołek szczytu, tam gdzie nie dojeżdża kolejka. Po drodze można przejść po korytarzach wydrążonych w jaskiniach i zobaczyć okazały pomnik, upamiętniający największe francuskie bitwy.

Grenoble_Bastylia

Grenoble_3

Grenoble_61

Grenoble_1

 Warto wiedzieć, że u stóp bastylii znajduje się piękny ogród o nazwie Jardin des Dauphins. Latem jest to doskonałe miejsce na odpoczynek.

Grenoble_2


Grenoble_5

Grenoble_7

STARE MIASTO (Ville ancienne)

Wzdłuż rzeki Isère biegnie ładna promenada spacerowa, a dookoła znajduje się dużo dobrych pubów i restauracji. Zachęcam do przespacerowania się po typowych, wąskich uliczkach Starego Miasta. Do najciekawszych miejsc należą: Place St André (zabytkowy Pałac Dauphiné i pomnik rycerza Bayard) oraz Place Granette z piękną fontanną. Niedaleko znajduje się też Katedra Notre Dame z XII w. i Kościół Saint Laurent z XI w. W poszukiwaniu dodatkowych wrażeń, warto obejrzeć jego krypty.

Grenoble_11

Grenoble_12

Grenoble_13

WYCIĄGI NARCIARSKIE I TRASY SNOWBOARDOWE      

Najbliżej miasta znajduje się znana stacja narciarska o nazwie Chamrousse. Łącznie można korzystać z 90 km tras, znajdujących się na wysokości 1400-2250 m.n.p.m. Dla poszukiwaczy większych wrażeń udostępniono tu także Snow Park i obszar zalesiony, przystosowany do jazdy.

TRANSPORT PUBLICZNY

Do samego Grenoble można dojechać pociągiem podmiejskim (SNCF), dalekobieżnym i TGV. Niecałe 45 km za miastem znajduje się też port lotniczy Airport Grenoble. W sezonie zimowym można liczyć na bardzo tanie loty z Polski do Francji. W zależności od terminu, bilet w dwie strony może kosztować zaledwie 35 euro.

W mieście można korzystać z tramwajów  (www.smtc-grenoble.org/oldles-lignes-de-tramway#), autobusów (http://www.tag.fr/) i rowerów miejskich (http://www.metrovelo.fr). Istnieje tu też CitéLib - sieć jednoosobowych samochodów elektrycznych do wypożyczenia.

ANNECY

To piękne miasto, znane jako „alpejska Wenecja” (fr. Venice du Nord). Posiada ono wyjątkowe i tętniące życiem Stare Miasto. Polecam spacer wzdłuż mostu zakochanych (Pont des Amours) i Fortu na Wyspie (Palais de l'Isle), aż do wysoko położonego zamku (Château d'Annecy). Największą atrakcją są urocze mosteczki oraz przepływające pod nimi kanały.

Annecy_1

Annecy_3

Annecy_2

Annecy_10

Annecy_4

 Nieopodal znajduje się też ogromne jezioro (Lac d'Annecy) i kilkanaście kameralnych plaż. Dzięki temu miasto jest prawdziwym rajem dla miłośników wszelkich sportów wodnych, takich jak pływanie, nurkowanie, kajakarstwo, żeglarstwo, narty wodne, rowery wodne i prawie wszystko co można sobie wymarzyć. Popularne jest także paralotniarstwo, kolarstwo, wędkarstwo i skalna wspinaczka. W okolicach jeziora przebiegają też liczne szlaki górskie. Niestety większość plaż, jak to bywa w górskich rejonach, jest pokryta trawą lub kamieniami, dlatego wcześniej warto zaopatrzyć się w buty do pływania. Wspomniane jezioro jest krystalicznie czyste i pełne łabędzi, a w ramach dodatkowej rozrywki można przepłynąć je statkiem. Przy dobrej widoczności widać stąd Mont Blanc.

Polecam też spróbowanie lokalnej kuchni (la cuisine savoyarde).

TRANSPORT

Dla niezmotoryzowanych istnieje dworzec kolejowy (TGV/SNCF) i lokalna sieć autobusowa (https://www.sibra.fr/).

Komentarze (5)

Dodaj komentarz
 • Gość: [Szymon] *.dynamic.chello.pl

  Jeszcze mnie nie zawiało do Francji, ale myślę, że ten wpis może się przydać!

 • Gość: [Poligon Domowy - Kaśka] *.ewttruck.static.3s.pl

  chciałabym tam kiedys pojechać... choć ja raczej podróżuje po Polsce, z zasady, ale może kiedyś poszerzę horyzonty...

 • Gość *.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Przepiekne zdjecia :) Kiedys sobie obiecywalam ze kiedys moje nogi tam stana :D

 • madamebonheur

  Dziękuję za komentarze i bardzo zachęcam do podróży w te strony :)

  [Poligon domowy-Kaśka] Ja wcześniej też podróżowałam głównie po Polsce, ale czasem dobrze jest zobaczyć coś innego. Poza tym, ceny są często bardzo porównywalne.

 • Gość: [Mlodzi] *.ssp.dialog.net.pl

  Annecy jest takie śliczne, też popełniliśmy o nich wpis bo jesteśmy zakochani w tym miejscu!
  mlodzinadorobku.pl/annecy-francja-dlaczego-warto-tam-jechac/

© 1756 kilometrów na Zachód ...
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci