Menu

Droga do LYKKE

Blog o życiu na emigracji i podróżach.

Lyon. Zabytki, atrakcje i ciekawe miejsca.

madamebonheur

LYON to stolica regionu Rodan-Alpy i trzecie największe miasto we Francji. Jest duże, ciekawe i pełne życia. Zostało założone w IV w. p.n.e. przez starożytnych Rzymian i od początków swojego istnienia rozwijało się dynamicznie, tworząc ważny ośrodek komunikacyjno-handlowy. Na przełomie wieków należało kolejno do Burgundów, Franków, Świętego Cesarstwa Rzymskiego, aż ostatecznie powróciło do terytorium Francji. Obecnie jest znane przede wszystkim z dobrej regionalnej kuchni, klubu piłkarskiego Olympique Lyon i tzw. Fête des Lumières – festiwalu świateł odbywającego się co roku zimową porą. Wycieczkę w te strony polecam w szczególności miłośnikom historii, sztuki i architektury. Na podstawie tego co widziałam, proponuję zacząć zwiedzanie od następujących rzeczy:

 1. Wzgórze Fourvière wraz z Bazyliką Notre-Dame (La collin Fourvière et Basilique Notre-Dame de Fourvière)

Na wzgórze można dostać się zabytkową kolejką linową, która zaczyna trasę na stacji Vieux Lyon - Cathédrale Saint-Jean, a kończy na Fourvière. Po wyjściu z podziemia od razu widać okazałą bazylikę, która została wybudowana w XIX wieku na cześć triumfu chrześcijańskich wartości. Górny poziom kościoła jest ogromny, masywny i bogato zdobiony, zaś dolny mały i skromny. Mimo to, właśnie na dole znajdują najpiękniejsze wizerunki Matki Boskiej z całej świata, w tym Matki Boskiej Częstochowskiej. Nie jest to jedyna gratka dla Polaków, bowiem obok kościoła znajduje się także pomnik papieża Jana Pawła II, upamiętniający jego pielgrzymkę do tego miejsca w 1986 r.

Bazylika_NotreDame_de_Fourvire_Lyon_4

Bazylika_NotreDame_de_Fourvire_Lyon_1

Bazylika_NotreDame_de_Fourvire_Lyon_5

Dodatkowo, ze szczytu Fourvière roztacza się wspaniały widok na panoramę miasta. Zobaczycie Stare Miasto (Vieux Lyon) wraz z Katedrą Św. Jana (Cathédrale Saint-Jean), Place Bellecour z pomnikiem króla Słońce Louis XIV (le Roi-Soleil), dwie przepływające przez miasto rzeki Rhône i Saône oraz charakterystyczny wieżowiec zwany od swojego kształtu Le Crayon („ołówek”). Tuż obok niego znajduje się nowoczesne centrum handlowe, które uchodzi tu za atrakcję. Jak dla mnie jest raczej mało ciekawe, ale kompleksy tego typu są we Francji rzadkością. W każdym razie centre commercial Lyon Part Dieu, wyglądające jak każde centrum handlowe w Polsce, jest polecane przez lokalne biuro informacji turystycznej...

Wzgrze_Fourvire_Lyon_11

 1. Kompleks starożytnych ruin - Théâtres Romains de Fourvière

Na tym samym wzgórzu znajduje się też park archeologiczny, a w nim pozostałości z czasów rzymskich. Do najsłynniejszych należą dwa świetnie zachowane antyczne teatry. Oglądając je czułam się jakbym była gdzieś w starożytnej Grecji, choć nieco zaskoczyło mnie, że oba obiekty są eksploatowane i niekiedy odbywają się w nich miejskie spektakle.

Wzgrze_Fourvire_Lyon_2

Wzgrze_Fourvire_Lyon_31

 1. Stare Miasto i Katedra Jana Chrzciciela z XII w. (Vieux Lyon et Cathédrale Saint-Jean)

Bardzo podobało mi się Stare Miasto. Większość kamienic pochodzi z okresu gotyku i renesansu. Są to kolorowe budynki z interesującymi dziedzińcami i licznymi korytarzami. Największą ozdobą jest jednak Katedra Jana Chrzciciela z XV wieku. Wspaniała architektura, piękne witraże i gra świateł w środku wprawiają w zachwyt. Dodatkowo, wewnątrz znajduje się słynny zegar astronomiczny, który mimo błędnego założenia twórców, iż Słońce krąży wokół Ziemi, wciąż wskazuje właściwy czas. Obok budynku znajdują się też ruiny dawnego kościoła chrześcijańskiego.

Kadedra_Jana_Chrzciciela_Lyon_2

Kadedra_Jana_Chrzciciela_Lyon_1

4. Zabytkowe place - Place Bellecour et Plac Terreaux

Najpiękniejsze place miejskie stanowią w Lyonie popularne miejsca spotkań, a także zachęcają do spaceru i odpoczynku. Sądzę, że będąc w okolicy warto wybrać się na wspomniany już Place Bellecour, dedykowany królowi Słońce. Można stamtąd podziwiać nie tylko bogaty pomnik władcy, ale także ładną panoramę wzgórza Fourvière i jego okolic. W oddali wznosi się również charakterystyczna wieża telewizyjna Tour Métallique, przypominająca konstrukcją Wieżę Eiffla.

Place_Bellecour_Lyon
Niedaleko znajduje się także nieco bardziej kameralny Plac Terreaux, z ciekawą fontanną. Została ona wykonana bardzo szczegółowo, a dodatkowo z nozdrzy pędzących koni, niczym oddech, wydobywa się para. Moim zdaniem całość wygląda bardzo efektownie. Dzieło zaprojektował A. Bartholdi, twórca Statuy Wolności.

Plac_Terraux_Lyon_2

Plac_Terraux_Lyon_1

5. Ogród miejski – Parc de la Tête d’Or

Miło wspominam również spacer po ogromnym parku miejskim. Znajduje się tam ogród botaniczny, zoo i jezioro, otoczone dużą, zieloną przestrzenią. To świetne miejsce do spędzenia wolnego czasu dla wszystkich mieszczuchów, ale także chcących odpocząć turystów. Co ciekawe, cała atrakcja jest całkowicie darmowa.

Park_miejski_Tete_dor_Lyon_5

Park_miejski_Tete_dor_Lyon_4_zoo

Na zdjęciach poniżej widać mojego ulubieńca, czerwoną pandę. Ten uroczy zwierzak bywa też nazywany pandką rudą lub pandą mniejszą. Pochodzi z Azji i wygląda trochę jak połączenie szopa i niedźwiedzia :).

Park_miejski_Tete_dor_Lyon_1_czerwona_panda

Park_miejski_Tete_dor_Lyon_3

Park_miejski_Tete_dor_Lyon_2

Park_miejski_Tete_dor_Lyon_7

Park_miejski_Tete_dor_Lyon_6

6. Zachęcam też do spróbowania lokalnej kuchni, serwowanej w restauracjach oznaczonych etykietą bouchon lyonnais.

cvafv1
Do Lyonu łatwo dotrzeć. Znajduje się tu lotnisko, port wodny i dworzec kolejowy, który obsługuje szybką kolej TGV. Istnieje tu też bardzo dobra komunikacja miejska: 5 linii metra, tramwaje, autobusy, trojlejbusy i „tram-trains” – pojazdy poruszające się zarówno po torach kolejowych jak i po szynach. Co ciekawe, metro na pewnych trasach jest automatyczne i nie prowadzi go żaden maszynista. W razie jakichkolwiek kłopotów warto wiedzieć, że siedzibę ma tu również polski Konsulat.

Miasto podoba mi się tak bardzo, że mam ochotę tu wracać. Myślę, że gdybym miała zostać we Francji na stałe, to zamieszkałabym właśnie tutaj. Gorąco polecam!

Komentarze (3)

Dodaj komentarz
 • Gość: [Anna] *.szczecinek.vectranet.pl

  Wspaniała wycieczka! Chętnie podążę twoim śladem. :)

 • Gość: [Alicja] *.ssp.dialog.net.pl

  Mniam. Lokalne potrawy wyglądają pysznie!

 • Gość: [Madame Bonheur] *.fbx.proxad.net

  [Anna] Bardzo mi miło :) Udanej podróży !

© Droga do LYKKE
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci