Menu

Droga do LYKKE

Blog o życiu na emigracji i podróżach.

O pracy we Francji i o tym, czy praca definiuje człowieka

madamebonheur

Gdy dorastałam wydawało mi się, że w życiu liczy się przede wszystkim pasja i robienie tego, czego się pragnie. Jednak z czasem przestraszyłam się, że mimo wszelkich starań, mogę w końcu zostać bez odpowiednich środków do życia. Niestety założenie, że pieniądze są najważniejsze, również jest błędne. W pewnym momencie może się bowiem okazać, że człowiek spędza całe swoje życie marnując czas na robienie rzeczy, których nie lubi i to tylko po to, aby przeżyć i dalej robić to samo. Zwykle nie ma też wtedy czasu i siły na robienie czegokolwiek innego. Jest to przygnębiające i całkowicie pozbawione sensu... Żałuję też, że w dzisiejszych czasach każdy musi decydować o całym swoim życiu w wieku kilkunastu lat. Myślę, że większość podejmowanych wtedy decyzji jest przypadkowa albo po prostu błędna. Niekiedy widać to od razu, a niekiedy dopiero po pewnym czasie.

Jako humanistka, kierująca się rozsądkiem i chęcią zarabiania pieniędzy, skończyłam studia prawnicze. Prestiżowy zawód, uznanie, wysokie zarobki… To znaczy, tak mi się wydawało. Nikt nie uprzedził mnie w porę, że po pięciu latach trudnych studiów trzeba jeszcze odpłatnie uczyć się przez co najmniej trzy następne lata, a szanse na zrobienie kariery bez odpowiednich znajomości są raczej nikłe. Mimo to można próbować, jeżeli ktoś chce być na utrzymaniu rodziców do trzydziestki i zdobywać doświadczenie pracując za darmo. Gdybym mogła cofnąć czas, wiedząc co czeka mnie w przyszłości, wolałabym skończyć na przykład filologię obcą lub zdobyć inny, konkretny i mniej wymagający zawód. Miałabym wtedy dużo większą łatwość znalezienia pracy za granicą. Jednak wybór tej ścieżki kariery jest już niestety za mną. Dlatego teraz uważam, że dobra praca powinna być przede wszystkim dobrze płatna i pozbawiona stresu, bo pracuje się po to aby żyć, a nie żyje aby pracować.

Wiem, że nie chcę żyć dla pracy ani przenosić jej po długim i ciężkim dniu do domu. O wiele bardziej cenię swój prywatny czas w którym mogę się rozwijać, chwile spędzone z przyjaciółmi i rodziną oraz momenty, w których mogę zwyczajnie odpocząć i pozwolić sobie na drobne przyjemności. Mnóstwo ludzi, których znam, uzależnia swoją wartość od wykonywanego zawodu, a przecież to TYLKO PRACA. Na niej nie kończy się nasz świat, a dopiero zaczyna. Poza tym uważam, że pełnienie nawet najciekawszej zawodowej funkcji, może w końcu prowadzić do znudzenia.

Dlatego też wyjechałam za granicę. Poszukiwałam innego i lepszego życia.

PRACA W WINNICY

Do pierwszej pracy we Francji poszłam w połowie września, czyli po około 11 tygodniach poszukiwań. Pracowałam przy zbiorze winogron w lokalnej winnicy. Pracujący w tym charakterze dzielą się na tnących (coupeurs) – czyli odcinających kiście winogron oraz zbierających (ramasseurs), którzy dźwigają zerwane owoce i przenoszą je do ciężarówki. Do pracy na polu potrzebne jest wygodne i nie ślizgające się obuwie (popularne są kalosze i buty górskie), luźna odzież dostosowana do pogody (niekiedy nieprzemakalna), nakrycie głowy (w razie słońca) i rękawiczki (bardzo łatwo o zadrapania i skaleczenia).

Zalet pracy w winnicy jest co najmniej kilka. Czas upływa tam na ogół w bardzo miłej atmosferze. Można przy tym spotkać ciekawych ludzi, którzy znaleźli się tam z wielu różnych przyczyn, a także stałych bywalców, którzy zawsze będą mieli coś interesującego do opowiedzenia. Są to osoby w różnym wieku i z różnymi doświadczeniami. Pracuje się zwykle 8-9 godzin dziennie. Co 2 godziny przysługuje około 15-20 minut przerwy. Za pracownikami wszędzie jeżdżą busy, zaopatrzone w wodę, wino i kawę, które można otrzymać w czasie wolnym. W południe przychodzi natomiast czas na godzinną przerwę obiadową (pause). Pracownicy wracają wtedy z pola na teren winnicy i jedzą wspólnie posiłek. Do tradycji należy również to, że właściciel winnicy częstuje pracowników własnym winem i drobnymi smakołykami (u mnie były to bagietki z konfiturą i tabliczką czekolady). Dodatkowo można też zebrać część winogron dla własnego użytku.

Winnice we Francji

Praca tego rodzaju jest bardzo ciekawym doświadczeniem, jednak trzeba mieć na uwadze kilka rzeczy. Przede wszystkim jest to bardzo ciężkie i mocno wyczerpujące zajęcie fizyczne. Winogrona zbiera się cały czas w jednej i niewygodnej pozycji – na klęczkach lub mocno pochylonych plecach. Powinno się robić to sprawnie i w szybkim tempie. Do tego co jakiś czas trzeba podnosić zapełnione wiadra, które ważą około 6-10 kg i podawać je zbierającym. Ci ostatni dźwigają na plecach bardzo duży ciężar i systematycznie przenoszą go w wyznaczone miejsce. Na skutek tego, wszystkich mocno bolą kolana i plecy. W zamian można jednak liczyć na przyzwoity zarobek.

Pamiętam, jak przez pierwsze dni budziłam się w nocy przy każdym najdrobniejszym ruchu... Bolało mnie całe ciało. Byłam jednak taka wyczerpana, że od razu zasypiałam. Potem było lepiej, ale nadal niełatwo. Pracowałam w końcu w grupie około 40 osób i codziennie byliśmy w stanie zebrać łącznie blisko 20 ton winogron.

Niestety praca przy winobraniu nie trwa długo - zazwyczaj od tygodnia do czterech tygodni (w zależności od wielkości winnicy). Czas pracy może dodatkowo ulec skróceniu w wielu przypadkach (w szczególności podczas opadów deszczu i zebrania wystarczającej liczby owoców). Jest to niekorzystne o tyle, iż posiadając kontrakt na czas zbioru winogron (contrat vendanges), otrzymuje się wynagrodzenie uzależnione od ilości przepracowanych godzin. W praktyce zdarza się, że pracownicy przychodzą gotowi na całodniową pracę, a niekiedy kończą ją już po dwóch czy trzech godzinach. Stawka minimalna za godzinę wynosi obecnie około 7.40 euro netto. Po zakończeniu winobrania zapłacono mi czekiem, który zdeponowałam w swoim banku. Pierwsze pieniądze nie były duże, ale przydały się w swoim czasie.

Winobranie


Do pracy w winnicy jest zawsze wielu chętnych, a pracodawcy często zatrudniają sprawdzonych pracowników z poprzedniego sezonu lub nowych z polecenia. Bywa, że zgłoszenia przyjmują na długo przed rozpoczęciem sezonu, a potem brakuje już wolnych miejsc. Rozpoczęcie pracy jest uzależnione od dojrzewania owoców i wypada w różnych terminach, w zależności od regionu Francji i pogody. Można jednak przyjąć, że przypada w okresie między początkiem sierpnia, a pierwszą połową października. Pracownicy są też niekiedy poszukiwani także do procesu wytwarzania wina i pielęgnacji krzewów.

KOLEJNA PRACA

Najtrudniej było zacząć. Potem z jednego miejsca pracy płynnie przeszłam do drugiego. Obecnie jestem zatrudniona w magazynie dużej i znanej firmy, należącej do międzynarodowej sieci sklepów. Praca jest prosta, pozbawiona stresu i dobrze płatna. Na co dzień przygotowuję zamówienia, które są dostarczane do sklepów na terenie mojego regionu. Jeżdżę wózkiem widłowym, obsługuję kilka dodatkowych maszyn i pracuję fizycznie, co zapewnia mi dobrą kondycję. Naprawdę, tego nie daje żaden fitness :-). Do tego mam bardzo życzliwych i wyrozumiałych szefów oraz świetną atmosferę. Posiadam też możliwość rozwoju w strukturach firmy, jak i przeniesienia się w ramach prowadzonej przez nią działalności na podobne stanowisko do innego kraju. Ponad to, zakład pracy znajduje się jedyne 2,5 km od mojego domu. Pokonanie tego dystansu rowerem zajmuje mi 7 minut. Najważniejsze jest jednak to, że każdego dnia czuję się doceniona i szanowana.

palety

Na razie jest mi dobrze, ale gdy opowiadam o swojej obecnej pracy, widzę czasem negatywne reakcje niektórych osób. Często pada przy tym pytanie: "Szukasz już czegoś innego?" Jeśli ktoś nie chce, to nie zrozumie, a ja i tak będę żyła tak, jak chcę. W Polsce pracowałam w teatrze (obsługa gości), dwóch znanych firmach ubezpieczeniowych (obsługa klienta), na uczelni wyższej (biuro rekrutacji) i w kancelarii prawnej (staż), ale nigdy nie okazywano mi należytego szacunku i nie umożliwiano dalszego rozwoju. Co więcej, o podobnych zarobkach nawet nie miałam co marzyć! Znam polski rynek pracy i dopóki będzie wyglądał tak jak go zapamiętałam, nie będę próbować na nim swoich sił. Szkoda nerwów, a ja nie chcę walczyć tylko po to, żeby jakoś przeżyć. Wolę żyć godnie, spokojnie i odpowiednio korzystać ze swoich pieniędzy. Moim zdaniem warto to osiągnąć nawet za cenę wykonywania zawodu poniżej swoich kwalifikacji. Niemniej przykro mi, że aby znaleźć pracę, która mi to wszystko umożliwia, musiałam przenieść się prawie 2000 km od swojego domu do zupełnie obcego kraju. 

FRANCUSKI RYNEK PRACY Z MOJEJ PERSPEKTYWY. INFORMACJE OGÓLNE.

Pensja minimalna (SMIC) 2015      
1457,52 € brutto (ok. 1137 € netto)
Czas pracy                                       
35 godzin tygodniowo (ok. 150 h / miesięcznie i 7 h / dziennie)
Przerwa                                            
Krótka przerwa płatna (zwykle ok. 20-30 minut) albo długa przerwa bezpłatna (zwykle 1-2 h)
Urlop
30 dni roboczych (5 tygodni). Średnio nabywa się 2,5 dnia urlopowego za każdy przepracowany miesiąc.
Kontrakty                                         
Z założenia każda osoba fizyczna otrzymuje umowę o pracę. Podobnie jak w Polsce, spotyka się umowy o pracę na czas określony (contrat durée déterminée) i na czas nieokreślony (contrat durée indéterminée). Mogą one obejmować pełny wymiar czasu pracy (travail à temps plein) albo częściowy (travail à temps partiel). Wszystkie zawierają także ustalony w nich okres próbny. W praktyce równie często spotyka się również umowę o pracę tymczasową (contrat de travail temporaire). Wiąże się ona z nieco wyższymi zarobkami, jednak pracownik nie ma gwarancji ciągłości i stałości zatrudnienia.
Koszty uzyskania przychodu:            
Istnieje możliwość odliczenia od podatku kosztów dojazdu do pracy i spożywanego w niej posiłku.
Zasiłki:                                              
Są zasiłki rodzinne, mieszkaniowe, solidarnościowe i socjalne. Do jednego z najwyższych, i to podobno w całej UE, zalicza się zasiłek dla bezrobotnych (allocation chômage). Mają do niego prawo wszystkie osoby zatrudnione na umowę o pracę na czas określony i nieokreślony, które przepracowały nie mniej niż 4 miesiące (około 610 godzin) i których umowa wygasła bądź została rozwiązana za porozumieniem stron. Wysokość zasiłku jest wyliczana indywidualnie, ale nie może wynosić mniej niż 26,66 € dziennie (co daje zwykle 800 € miesięcznie). Czas pobierania zasiłku jest proporcjonalny do czasu wykonywania ostatniej pracy, ale nie może przekraczać 23 miesięcy. Osoby zatrudnione na stałe w niepełnym wymiarze godzin, mają na odrębnych zasadach prawo do zapomóg finansowych.

PODSUMOWUJĄC...

Pensja minimalna we Francji w zupełności wystarczy jednej osobie na wynajem mieszkania, wyżywienie, utrzymanie samochodu oraz pokrycie wszystkich normalnych wydatków życia codziennego. Część tej kwoty można też systematycznie odkładać, chociażby na wymarzone wakacje. Mimo to, obecna sytuacja na rynku pracy nie jest najlepsza. Bezrobocie sięga prawie 10%, a większość pracowników posiada krótkoterminowe umowy o pracę, umowy o pracę tymczasową lub pracuje w niepełnym wymiarze godzin. Wśród obywateli panuje więc przekonanie o pogłębiającym się kryzysie. Sądzę jednak, że gdyby taki kryzys panował w Polsce, nigdy bym z niej nie wyjechała. Zresztą jak i wiele innych osób. Na pytanie czy warto jeszcze szukać pracy we Francji odpowiem „TAK”, ale uprzedzam, że nie jest łatwo. Praca nie czeka na wszystkich. Trzeba jej aktywnie szukać i odczekać swoje, a potem starać się pracować jak najlepiej. Jednak wysiłki na pewno zostaną wynagrodzone.

Komentarze (7)

Dodaj komentarz
 • Gość: [Krystian Fiedoruk] 188.116.35.*

  Widzę, że nie przejmujesz się tym, co mówią inni i DOBRZE! Jeżeli jesteś tam szczęśliwa to rób to dalej!

  Pracując w Polsce ciężko by Ci było przeżyć to, co obecnie przeżywasz w Italii :)

  Sukcesów życzę :)

 • Gość: [Krystian Fiedoruk] 188.116.35.*

  tzn. we Francji :)

 • Gość: [Ania Maksymiuk] *.dynamic.chello.pl

  Fajnie, że nie boisz się iść pod prąd i że nie robisz rzeczy wbrew sobie, to się ceni. Super, że dzięki emigracji masz możliwość rozwoju. Życzę dalszych sukcesów w pracy! :)

 • Gość: [Karolina Pawlarczyk] *.dynamic-ra-5.vectranet.pl

  Czuje się natchniona , bo trochę się boje o swoją pracę za granicą z moim językiem..
  W sumie mój zawód podobno jest pożądany choć dziś usłyszałam że wcale nie będzie tak prosto.. ale się nie podam mam nadzieje że los choć trochę będzie mi sprzyjał. I w żadnym wypadku nie zakładam porażki.
  Kurczę tyle się już przydatnych rzeczy dowiedziałam z Twojego bloga Dziękuje ! :)

 • Gość: [madame bonheur] *.fbx.proxad.net

  [Karolina Pawlarczyk] To ja dziękuję, bo sprawiłaś mi dużo przyjemności tym komentarzem. Mam nadzieję, że wszystko ułoży się po Twojej myśli. Ale rozumiem te obawy, bo mi też było ciężko na początku. Jeśli chcesz pogadać albo masz jakieś pytania, to pisz śmiało. Powodzenia!

 • Gość: [Klaudia] *.dynamic.chello.pl

  Czytam wszystkie posty myśląc co robić.. dziękuję. Bardzo pomocny i dobrze napisany blog :)

 • madamebonheur

  [Klaudia] Dziękuję Ci. Wiem, że wiele opisanych tu rzeczy wiąże się z trudnymi sprawami. Powodzenia!

© Droga do LYKKE
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci